2017 YGS Sonuçlarına Nasıl İtiraz Edilir ?

ÖSYM’nin sonuçları açıklamanın ardından siteye yüklenen cevap kağıtlarını incelemek isteyen adaylar başvurularını iletmeye başladılar.Peki YGS Sonuçlarına Nasıl İtiraz Edilir? İşte cevabı yazımızın devamında…

YGS sonuçlarına itirazların, sonuçların açıklandıktan sonraki 15 gün içinde yapılması gerekiyor. Ancak bu durumda adayların neye göre itiraz edeceği bilinmiyor. ÖSYM’ye yapılacak itirazların bedelinin de 50 TL olması tepki topluyor.

ÖSYM’nin resmi internet sitesinde, adayların ÖSYM’ye başvuruda bulunabileceği konular arasında “Sınav sonuçlarının incelenmesi isteği” de yer alıyor. Bu durumda öğrenciler dolduracakları “Genel Amaçlı Dilekçe Örneği” ile kuruma başvuruda bulunabiliyorlar.ÖSYM Genel Amaçlı Dilekçe Örneği İndirmek için Tıklayınız

bankacılık başarı sıralaması

Dilekçedeki bütün alanların doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor, aksi durumda başvuru sahibi haklı bile olsa ÖSYM dilekçeyi keyfi bir şekilde değerlendirmeye almayabiliyor. Dilekçede yer alan “Evrak referans numarası” alanını doldurmak için Aday İşlemleri Sistemi‘nden (http://ais.osym.gov.tr) yararlanmak gerekiyor. Bu siteye TC Kimlik No ve sınav başvuru işlemleri sırasında edindikleri şifre ile giren adaylar “Aday İşlemleri sayfasında” yer alan “Evrak Referans No. Al.” seçeneğini kullanmak durumundalar.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Giriş için Tıklayınız

istanbul bilim üniversitesi taban puanları 2019

Öğrenciler dilekçenin Talepler bölümünde tam olarak neden sınava itiraz ettiklerini yazmaları gerekiyor

ÖSYM’nin başvurularda dilekçenin aslını istemesi veliler için ayrıca bir maliyet çıkartıyor; Ankara’da oturmayan kişiler şahsen dilekçeyi götürmedikleri takdirde kargo şirketlerini kullanmak zorunda kalacaklar.

ÖSYM Ana Sayfasına Ulaşmak için Tıklayınız