6.sınıf Tıpçı ile Röportaj

Furkan Deniz-Çapa Tıp Fakültesi 6.Sınıf

Tıp sayısal bir bölüm değildir diyerek başlamak istiyorum, koca bir dünyadır tıp farklı yeteneklere sahip olanlar yeteneklerine göre tıbbın farklı alanlarında başarılı olabilirler, gel gelelim bir gerçek var ki Türkiye’de sayısal okuyanlar tıbbı seçiyor ama bir kaç örnek vereyim. Bizde yeni bir dil yeni bir terminoloji öğreniyorsunuz, ezberinizin iyi olması bir avantaj, doktor olduğunuzda bir hasta ile bir insan ile iletişime geçiyorsunuz insani ilişkileri bilmek zorundasınız. Seçtiğiniz branşa göre cerrahi seçerseniz elinizin iyi olması ve soğuk kanlı olmanız acil durumlarda doğru karar verme yetiniz sizi iyi bir cerrah yapar.

aile tüketici bilimleriistinye üniversitesi eczacılık fakültesi

Gözlemleriniz iyi olması hastaya doğru soruları sormanız, nereye bakacağınızı bilmeniz sizi iyi bir dahiliye uzmanı yapar gibi. Salt sayısal bir zekaya sahip olmanız ile robot olmanızda bir fark olmaz ama sosyal zekanızı kullanabilmeniz sizi bir insan olarak robottan ayırır o yüzden tıbbı bir hayat mesleği olarak görün ve insanların mutluluğuna vesile olmak istiyorsunuz mutlaka düşünün bu konuda benzersiz yönleri var çünkü insanla ilgileniyorsunuz. Sakın ha milletin söylemleri ile hareket etmeyin sadece bir doktorun fikrini almayın, farklı farklı hekimlerden meslek hakkında fikir alın ve bu kişiler mesleklerini seven kişiler olsun.

Para konusuna gelince tıpta çok para var meselesi yalan değil. Diğer mesleklere oranla ortalamanın üstünde para aldığımız doğru ama size tavsiyem parayı hiç sorun etmeyin mesleğinizi severek ve iyi yaprsanız hem mutlu olursunuz hem iyi para kazanırsınız. Para konusunu doktor adayları hiç merak etmesin ha har vurup harman savuranlara milyonlar da yetmez o yüzden para konusunu düşünmeyin. Önümüzdeki 10 yıl içinde de doktorluk aranan meslek olacaktır diye düşünüyorum çünkü açık gerçekten var. Mezun olunca iş sıkıntınız olmaz kolay kolay. Onu da çok düşünmeyin iyi bir doktor olmaya bakın o zaman zaten aranan kişi olursunuz arayan değil. Başarılar dilerim