Aloe Vera: Mucize Bitki

Aloe Vera son birkaç yıldır doğanın insana sunduğu en mucizevi bitki olarak karşımıza çıkıyor. Kozmetikten ilaca, içecekten besine kadar neredeyse her ürürnün içinde farklı yüzde miktarlarda karşılaşmak da mümkün. Mucize bitki olarak evlerimizde saksılarla baş köşeye yerleşen aloe vera gerçekten bu kadar faydalı mı, yoksa insanoğlu mu abartıyor? Hiç zararı yok mu?

Aloe Vera Nasıl Bir Bitkidir?

Tıp dünyasının uzun bir süre önce tanımladığı ve kozmetik ürünler de dahil olmak üzere hayatın merkezine yerleşen aloe vera bitkisi, insan sağlığına en faydalı şifalı olarak nitelendirilen bitkilerden biri. Cilt bakımından bağışıklık sistemine, saç bakımından yara iyileştirmeye kadar hem içerden hem dışardan faydası olduğu artık   kanıtlı olarak da biliniyor. Anavatanı Afrika olan aloe vera bitkisi, hemen hemen her evde süs bitkisi olarak kullanılmaya başlandı bile. İçindeki jel çok değerli ve birçok şekilde de kullanılabiliyor.Aloe Vera aminoasit, mineral ve vitamin deposudur. Cilt, saç, kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam için oldukça etkili bir bileşen maddedir. İçinde 18 ayrı aminoasit bulunan aloe vera üzerine araştırmalar devam ettikçe, daha farklı özellikleri de keşfediliyor. Piyasada da aloe vera içeren birçok marka ve ürün raflarda yerini almaya devam ediyor. Bknz: Aloe vera şifa verici bağışıklık dostu

Aloe Vera Nasıl Kullanılmalı?

Aloe veranın en yaygın kullanımlarından biri ağız yoluyla tüketilmesidir.  Bu şekilde vücudun sindirim, boşaltım ve sinir sistemine fayda sağlayan aloe vera bitkisi, cilde dışardan uygulandığında da cilt için çok önemli bir şifa kaynağı olmaktadır. Yaraları iyileştirme konusunda çok başarılı olan bitki, saç derisi problemlerinde de çabuk sonuç alınmasını sağlamaktadır. Tabii doğru kullanım şekilleri ile…

Aloe vera bitkisinin dibine doğru en yakın yerden bir yaprağını alın. Yaprağın kökünden ucuna doğru küçük küçük kırıklar yaparak bitkiyi ayırın. İçinde bulunan jeli sıyırın ve cildinizde uygulamak istediğiniz bölgeye yakın bir noktada önce deneyin. Alerjik Bir sorun yaşamadığınız takdirde sorun yaşadığınız bölgeye uygulayın. Özellikle ciltte morarma, kızarıklık, yanık, yara  ve lekelenmeler için aloe vera oldukça faydalıdır.

Aloe vera içeren ürünlerden de kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerin içinde bulunan katkı maddelerini çok iyi incelemeli ve içinde yüksek oranda aloe vera bulunduran bilinen markaları satın almalısınız.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

 

Aloe vera cilt konusunda yaşanan sorunları kısa sürede çözebiliyor. Bu nedenle kozmetik sektörü tarafından önemli bir oyuncu olarak sektörde yeri oldukça sağlam. Nemlendirici kremler, cilt losyonları, duş jeli veya banyo köpükleri gibi çok kullanımı olan ürünlere  eklenen aloe vera, cilt için önemli bir destek sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, aloe vera jelinin cilt için en iyi nemlendirici olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca güneş sebebiyle oluşan kızarıklık ve lekelerden kimyasal çözümler olmadan kurtulma konusunda çok işe yaramaktadır.

Aloe veranın bir diğer faydası bağırsaklarda müshil etkisi göstererek, kabızlık sorununu sona erdirmesidir. Aloe vera ile hazırlanan içecekler boşaltım sisteminizin daha rahat çalışmasını sağlar. Zayıflamak isteyenler için de önemli bir destek olan aloe vera mucize bitki olarak değerlendirilebilir. Ancak önerilen dozlara uygun olarak tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Aloe Vera Yan Etkileri Var mı?

bursa teknik üniversitesi başarı sıralaması

Aloe vera bitkisi, ağız yoluyla fazla miktarda kullanıldığında midede sorun yaratabilir. Kramp ya da yanma hissedilirse bitkiyi bir süreliğine bırakmalısınız. Aynı şekilde mide yanmalarını ishal ve kusma takip ederse hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Aloe vera bitkisi, crohn ve ülser hataları için çok tehlikelidir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren yan etkiler, sıklıkla hamilelerde görülmektedir. Bu nedenle hamilelik sürecinde aloe vera bitkisi kullanılmamalıdır.

Yine de dışardan kullanılması gereken bir bitkisel ürün olduğu için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.