Amerika’da kariyer imkanının anahtarı Community College

Amerika’da üniversite eğitiminin temelini oluşturan Community College sistemi yalnızca yabancı öğrencilerin değil aynı zamanda Amerika vatandaşı öğrencilerin de en çok tercih ettiği üniversite programıdır. Bu programlara katılan öğrenciler üniversitelerin ilk 2 yılını bu okullarda okuyarak daha sonra 3 ve 4. sınıfları transfer olacakları üniversitede tamamlarlar.

dış ticaret başarı sıralaması

Bu okulların en büyük katkısı kabul şartlarının daha kolay olması ve sizi ilk aşamada giremeyeceğiniz üniversitelere transfer ederek yalnızca kalan 2 yılınızı burada okuma imkanı sunmasıdır. Öğrenciler bu üniversitelerden mezun olduktan sonra 4 yıllık diplomayı almaya hak kazanırlar ve çalışma izinleri aktif hale gelir. OPT adındaki bu çalışma izni Amerika’da üniversitesini tamamlamış yabancı öğrencilere verilen bir haktır. Bu hakkı aktif etmenin en kolay yolu 2+2 olarak da bilinen Community College ve ardından üniversite eğitimi olarak bilinmektedir.Öğrenciler Community College’de üniversiteye çok daha hazır hale gelmektedir. Bu sayede not ortalamalarının yüksek olması ve üniversite son sınıflarda daha başarılı oldukları gözlemlenmektedir. Bu sayede öğrenciler eğitimleri sona ermeye yakın iş izinleri sayesinde firmalara başvurular yaparak kariyerlerine Amerika’da başlayabilmektedir. 1 yıllık çalışma izni ile Amerika’da çalışmanın kariyer açısından öğrencilere katacağı birçok şey bulunmaktadır. Uluslararası firmalarda çalışmak ve bunu tecrübe etmek öğrencilerin gelecek planlamasında önemli bir yere sahiptir.

Community College’lerin en büyük avantajı devlet tarafından desteklenen kurumlar olmasıdır. Bu sebeple direkt 4 yıllık eğitim veren kurumlara nazaran fiyatları yarı yarıya daha düşük olabilmektedir. Bu sayede öğrenciler en azından ilk 2 sene çok daha uygun fiyatlara üniversite eğitimi alabilmektedir. Yalnızca eğitim maliyeti açısından değil aynı zamanda henüz bölüm seçimini yapamamış öğrenciler için de önemli bir avantaj sağlayan bu sistemde öğrenciler ilk yıl yalnızca genel kültür dersleri alarak bölümlerine üniversite okurken karar verebilmektedir. Buda kararsız öğrencilerin aceleyle yanlış tercih yapmasındansa üniversite okurken onlara böyle bir tercih imkanı sağlamaktadır.

Yurt dışında özellikle Amerika’da kariyer yapmayı düşünen öğrenciler için en uygun fiyatlı üniversite eğitimi olarak da adlandırabileceğimiz Community College sistemi gençlerin yurt dışı hayalini gerçekleştirmeleri için önemli bir avantaj olarak gösterilebilir.