Aslında Engeller Tutsak Hedefler

Naciye CİVAN – Üniversite Yazarı

lys coğrafya 1 ve 2 konuları

Sizce başarılı olmak düşündüğünüz kadar zor mu? Hedefleriniz,  hayalleriniz, gelecek için yaptığınız planlar en küçük bir engelde boşverebilecek kadar değersiz mi?  Okumaya devam ediyorsunuz…  Oysa ki cevabın kendinizde saklı olduğunu da biliyorsunuz.  Peki niçin benim cevabımı bekliyorsunuz?  Elbette benimde bir cevabım var ama benim cevabım benim hedefim. Şimdi düşünün ve kendi cevabınızı yani hedefinizi belirleyin. Çünkü hedefleriniz olmadan siz bir hiçsiniz.  Evet doğru hiçsiniz dedim. Dikkatinizi çekerim alınmayın demiyorum “alının”. Çünkü alınmazsanız hiçbir şeyin değişmeyeceğini   biliyorum.Herkesin hedefleri ve planları var. Bunların sadece %10’luk bir kısmı hedeflerine ulaşmak için çabalar ve sonucunu öyle yada böyle alırlar. Peki siz hedeflerine ulaşmak isteyenlerden mi olmak istiyorsunuz yoksa hedeflerine ulaşan olmak mı? Ya hedeflerinize ulaşırsınız ya da sizin ilerlemenizi engelleyen zorlu ama sonunda hayatınızın en güzel hediyesini saklayan yoldaki o minicik engelde kalırsınız.

Engeller değildir aslında bizim ilerlememizi engelleyen. Küçük engelleri dağ gibi büyütmemizdir. Şöyle bir geçmişe bakarsak anlarız zaten. Mesela Albert Einstein zeka geriliği var denerek okuma özgürlüğüne el konulmuş ve okuldan atılmıştır. Ama Einstein bunları önemsemeyerek kendini geliştirmiş ve üstün zekası sayesinde yaptığı icatlar ve buluşlarla adını günümüze kadar getirmiştir. Başka bir örnek ise Stephen Hawking’dir. ALS hastalığına rağmen yılmamış ve çok ünlü bir fizikçi olmuştur. Adını tüm dünya ve gelecek nesillere duyurmuştur. Yani demek istediğim şu ki; bizim engel dediğimiz şeyler sadece beynimizin ürettiği üşengeçlikten başka bir şey değil. Ben size sadece iki örnek verdim fakat bunlar gibi yüzlerce örnek var. Elbette sizde duymuşsunuzdur bir çok başarılı insanın inanılmaz hayat hikâyelerini. Sizin için ne kadar mükemmel başarılar değil mi? İmkansızlıklar içinde oluşan o imkanlar.

Peki sizin o insanlardan ne farkınız var?

Bulamadınız mı bir şey. Durun o zaman ben size söyleyeyim. O insanlarda olup sizde olmayan tek şey inanç. Onlar hayallerinin olacağına inanmışlar, hedeflerini belirlemişler ve tüm engelleri aşıp istedikleri yere ulaşmışlar. Peki siz ne yapıyorsunuz. Daha kendinize bir hedef koymaya korkuyorsunuz bahaneler buluyorsunuz. Oysa ki inanırsanız istediğiniz her şeyi başarabileceğinizi de biliyorsunuz. O zaman biz niye duruyoruz?

psikoloji taban puanları 2019

Peki size son bir soru. Bunca insan bunca şeyi nasıl başarıyor hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz şimdi düşünün. Cevabı bulabildiniz mi? Bulamadıysanız ben size söyleyeyim. Cevap;  “MOTİVASYON”. Hayatlarına imrenerek baktığınız insanların sırrı tam da bu. Onlar bir şeyi yapmak isterler ve yapmak için her yolu denerler. Bilirler ki biri olmazsa diğer yolların birinden hedeflerine ulaşacaklar. Biz niye yapmıyoruz? Neden ilk engelde yapamam deyip vazgeçiyoruz?

Kendinize bahaneler sunmayı kesin. Çünkü başarılarına hayranlıkla baktığınız insanlar oraya uçarak gelmedi. Bir çok engel onlarında karşısına çıktı. Hem de belki sizinkinden kat ve kat daha büyüktü engelleri. Ama onlar yılmadan, bıkmadan, bırakmadan engelleri aştı. Onlar yaptıysa neden bizde yapmayalım.

KENDİNİZE ÜRETTİĞİNİZ BAHANELERİ KENDİNİZE SAKLAMAYIN BULUN BİR BOŞ YER VE TOPRAĞIN EN KARANLIK YERİNE SAKLAYIN.

Dikkat edin kimse bulamasın siz de dahil