BAŞARININ GİZLİ ANAHTARI

“Başlamak bitirmenin yarısıdır.”

Kim demiş bilmiyorum ama güzel demiş. Peki başlamak bitirmenin nasıl yarısı olabilir ki?Esasında gerçekte başlamak bitirmenin yarısı olmamıştır olamazda.  Ancak iyi bir şekilde başlamak ve bunu devam ettirmek bitirmenin yarısı değil bizatihi bitirmenin kendisi olmuştur.Bizler başlangıçta çok iyi motive olup, yüksek hayallerle yola koyuluruz ama iki-üç adım sonrasında hiç başlamamış gibi bu yolu bitiyoruz. Burada unuttuğumuz, devreye girmeyen anahtar bir kavram var. O anahtarda İRADE’dir. Şayet aldığımız kararlarda irade gösterirsek. Başlamak bitirmenin yarısı olur.

Ne zaman ders çalışmaya başlayıp da 15 dakika sonra sıkılıyorsak;Ders çalışırken, kulağımız telefondan gelecek mesaj sesinde ise;

Gözlerimiz okuduğumuz soruda değil de dışardaki seste ise;

osmanlı devleti konu anlatımıgibi olumsuz etkenler ders çalışırken karşımıza çıkıyorsa bütün bunların tek sebebi: çalışma programında irade eksikliğinin yoksunluğudur. Geçen gün bir öğrencim:

boğaziçi üniversitesi 2018 taban puanları

-Hocam artık cep telefonumu hayatımdan çıkarıyorum. dedi.

-Tamam, şimdi kapat telefonu ve sim kartını çıkar dedim.

-Hocam şimdi değil, akşam bırakacağım deyince.

-Sen bu telefonu bırakamazsın dedim.

-Bakın görün hocam yarın telefonum olmayacak dedi.

Ve sabah oldu elinde telefon ile okulda idi. Bırakamaz çünkü kendisi bir karar aldı ama aldığı kararı uygulayacak irade gösteremedi.

Aldığımız kararlar veya yaptığımız programlar tek başına yeterli olmamıştır ve olamaz. Bu sınav süreci uzun bir maratondur. Başladığımız gibi bitirmek güçtür. Ve çok iyi bir irade gerektirir. Çünkü mücadeleye başlarken ki enerjimiz süreç içerisinde değişkenlik göstereceği için çalışmalarımızda zayıflama veya çalışmayı bırakma gibi olumsuz durumların olması kuvvetle muhtemeldir. Bu duruma düşmemek için mücadelenin içerisine iradeyi de katmamız gerekir.

Sınava hazırlanan bir öğrencinin durumunu bir örnekle açıklamak istiyorum:

Elimizi uzatarak 1 kiloluk bir ağırlık alalım. Başlangıçta bu bir kiloluk ağırlık bizi zorlamayacaktır. Ama zaman ilerledikçe zorlanmalar başlayacak ve artık elimizdeki ağırlık 1 kilodan daha fazla ağırlık hissi uyandıracaktır kolumuza. Süre ilerledikçe zorlamalar artacaktır.

Aynen bu örnekte olduğu gibi ders çalışmaya başlarken her şey çok kolaymış gibi gelecektir. Çünkü derslerin ilk konuları her zaman kolaydır ve çok zorlamaz bizi. Ancak zaman ilerledikçe hem konular zorlanacak hem de konular çoğalacaktır. Bununla beraber enerjimizde başladığımız zamanki gibi olmayacaktır. İşte burası en kritik noktadır eğer irade gösterir, mücadeleye devam edersek sonunda muhakkak zorlukların üstesinden geliriz ve başarırız.

bilgi belge yönetimi hangi üniversitelerde var

Sayfalar dolusu programlar yapabiliriz, hatta albenisi artsın diye renkli kalemlerle doldururuz programı önemli olan ise bu programı sürekli yaparak verimli hale dönüştürmemiz gerekir.  Bunun içinde zorluklar karşısında pes etmeyip irade göstererek yolumuza devam etmeliyiz. Gerisi…

Gerisi mi?

BAŞARI

SERBEST REHBER ÖĞRETMENİ

MEHMET TOPLU