Beslenmenin Başarıdaki Etkisi

 Beslenmenin  başarıdaki etkisi oldukça fazladır .Bir çok öğrenci sınavlara çalışırken vakit yetersizliğinden yakınarak günü geçirmek amacıyla fast food tarzı besinler tüketmektedir. Bu tür besinler hem sağlığımızı tehlikeye düşürüyor hem de sınavlardaki başarımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Beslenmenin Başarıdaki Etkisi

İsviçrede yapılan araştırmalarda gönüllü olan  öğrencilerin uzun zaman içerisinde beslenme alışkanlıkları değiştirilerek okula gönderilmiş. Sonucunda ise fast food tarzı besinler tüketen öğrencilerin okul başarısı %80 oranında azalma olduğu görülmüştür.

  • Siz öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir. Sınava hazırlanan öğrencilerin  her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu, birkaç dilim ekmek veya 1 bardak süt, poğaça, mandalina sizin için yeterli ve dengeli bir kahvaltı örneğidir.
  • Öğle yemeği okulda yeniliyorsa Sağlık Bakanlığının hazırladığı menü modelleri örnek alınmalı. Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmeli. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips gibi yağlı ve tuzlu besinler veya gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları, kuru yemişlerin ve kuru meyvelerin tercih edilmeli.
  • Akşam yemeği günün en son öğünü. Boş veya tamamen dolu bir mideyle yatağa girmemelisiniz, çünkü dinlenmeniz zorlaşacaktır. Geceleri çok fazla enerji veya kalori yakmadığınız için, akşam yemeğini ya erken ya da hafif yemek çok önemlidir.     
  • Üniversite ekibi olarak bütün öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenmesi dileğiyle
  • Allah zihin açıklığı versin