Bin Muhteşem Güneş

Meryem gayrimeşru bir çocuktur. Babası önceden hizmetçisi olan Nana’ya tecavüz eder. Ama buna rağmen Nana’nın kendisine musallat olduğunu söyler. Nana’nın Meryem’e hamile olduğu anlaşılınca onu şehrin dışında bir kulübeye gönderir. Meryem hayatının ilk 15 yılını burda geçirir. Ama bir gün dayanamaz babasının ve diğer 10 kardeşinin yanında kalmak ister. Annesinin rızası olmadan evden ayrılır. Ama Celil yani babası onu eve almaz. Tüm geceyi sokakta geçirmesine izin verir. Sabah da şoförüyle birlikte eve yollar. Eve gidince Nana’nın kendini söğüt ağacına astığını görür.
Artık Celil’in evinde yaşamaya başlar. Artık her gün hayalini kurduğunu anları kayıtsızca izlemeye başlar. Ama Celil’in üç karısının onunla ilgili çok başka planları vardır.
Onu kendisinden 40 yaş büyük biriyle evliliğe zorlarlar. Mecburen evlenmek zorunda kalır Meryem ama hiç istememektedir.
Kocası Raşit ona ilk gebeliğinde çok iyi davranır. Ama Meryem 8 defa düşük yapar. Rahmi ısrarla bir bebek istememektedir. Raşit ona çok kötü davranır. Ona sanki düşmanıymış gibi bakar.
Daha sonra Kabilde de bir savaş başlar.
Leyla ilk önce iki abisini sonra ilk aşkı Tarık’ı başka yollardan elinden alır. Abileri savaşırken ölmüştür. Tarık ise savaşlar yüzünden Kabil’i terk etmek zorunda kalmıştır. Tarık gitmeden önce beraber olurlar. Leyla hamile kalmıştır ama henüz haberi yoktur.
Leyla’nın annesigil de artık Kabil’de yaşamayı istemezler. Eşyaları taşırken eve roket gelir ve savaş bir kez daha Leyla’nın elindenkileri alır.
Leyla’yı Raşit ve Meryem bulur. Ona bakarlar iyilestirirler. Raşit nikahsız bir kadını evde bakamayacağını Meryem’e söyler ve Leyla’ya evlenme teklifi eder. Bu arada Tarık’ın ölüm haberini alan Leyla hamile olduğunu da öğrenir.  Raşit’in teklifini kabul eder.
Leyla ile Meryem ilk başta Meryem’in düşmanlığı yüzünden anlaşamazlar. Ama Leyla’nın Tarık’tan olma Azize’si doğunca araları yumuşar. Ama Raşit’in beklentilerini bu kız bebek karşılamaz. Artık Leyla’ya da Meryem’e davrandığı gibi davranır. Birlikte kaçma girişimleri de başarısız olunca ikisi de Raşit’in gözünde bir hiçe dönüşür.
Aradan yıllar geçer. Leyla’nın bir de Raşit’ten oğlu olur.
Zaman geçtikçe gerçekler günyüzüne çıkmaya  başlar. Tarık’ın ölmediğini anlayan Leyla Raşit’le kavga eder. Raşit Leyla’yı öldürmek üzeredir. Meryem buna izin vermez ve Raşit’i öldürür. Sonra gidip teslim olur ve taşlanarak öldürülür.
Leyla ve Tarık Pakistan’a kaçar. Ama Leyla orada yapamaz. Çünkü artık Kabil’de yeni bir hayat inşa edilmektedir. O da buna katkı sağlamak için yanıp tutuşur. Sonunda tekrar Kabil’e dönerler.
Leyla Kabil’de tekrar gebe olduğunu öğrenir. Ailesiyle isim bulma telaşındayken sadece erkek isimlerini düşünürler. Çünkü kız olursa ismi zaten bellidir.