Bu Sosyal Medya’nın 500 milyon kullanıcısı var

Weibo, Çin’de Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarına erişimin engellenmesinden dolayı 14 Aralık 2009’da Sina Corporation tarafından piyasaya sürüldü.

Popülerliği gün geçtikçe artan Sina Weibo Aralık 2012 de 503 milyon kullanıcıya ulaştı.Bu kullanıcılar arasında dünyaca tanınan ve sevilen ünlüler, bilim adamları, Çin Halk Cumhuriyeti siyaset adamları ve dünya devi şirketlerin de hesabı bulunmakta. Sosyal ağın hızla artan bu popülerliği Alibaba Group‘un da dikkatini çekti ve 9 nisan 2013 te Alibaba Group Sina Weibo’nun %18 nin 586 milyon dolara elde edilebileceğini açıkladı. Ve gelecekte de %30’unu alabileceklerini duyurdu. Ve şimdi Alibaba Group Weibo’nun %32 sine sahip, %56.9 luk mülkiyetini ise Sina Corporation elinde tutuyor.

WeiboWeibo
Weibo’yu kullanabilmek için de Çince bilmek şart. Hatta kaydolmak için geçerli bir Çin cep telefon numarası veya geçerli bir Çin Halk Cumhuriyeti kimlik numaranız olmak zorunda. Yani Çin vatandaşı olmalısınız. Ancak tabiki sitenin resmi iPhone ve iPad uygulamalarında ingilizce sürümü bulunmaktadır.Weibo’nun bir diğer özelliği de yapılan gönderilerin sürekli olarak kontrol ediliyor olması. Yani her istediğiniz şeyi paylaşamıyorsunuz.
Sitenin eski domain adresi t.sina.com.cn idi.7 nisan 2011’de yeni domain adresi weibo.com’a geçildi.

Weibo’yu tam anlamıyla tanımlamak gerekirse Facebook ve Twitter karışımı ama Twitter’a daha çok benzeyen bir sosyal medya platformu. Hatta Twitter’la benzer özelliklerini sıralayacak olursak;
-140 karakter
-kullanıcı isminizin @ ile başlaması
-RT özelliği
-hashtag
-URL in kısa halinin t.cn olması
-haber akışı
Ayrıca Weibo’nun diğer özelliklerinde de kullanıcılar her gönderiyle birlikte ifade,resim ve video da paylaşabiliyorlar, bunun yanında bazı veya tüm yorumları yineleyebiliyorlar ve favorilere de ekleyebiliyorlar.

Şuan Weibo’ya Kayıt Yapabilen Ülkeler;

Çin
Hong Kong, Çin
Macau, Çin
Çin Tayvan
Amerika Birleşik Devletleri
Kanada
Brezilya
Malezya
Avustralya
Japonya
Güney Kore
Singapur
Birleşik Krallık
Fransa
Rusya
Hindistan
Tayland
Almanya

kaynakbibilgi