Burlumbuş otu nedir? Burlumbuş otunun faydaları nelerdir?

Karaman’ın köylerinde, doğada kendiliğinden yetişen burlumbuş otu soğansı bir bitki türüdür.

Burlumbuş otu nedir? Özellikleri nelerdir?

Burlumbuş otu Akdeniz bitki örtüsünün görüldüğü yerlerde yetişmektedir. Bu bitki soğansı olduğu için toprak altında bulunmaktadır. Aralık ayında yağışların artmasına bağlı olarak ocak ayında filizlenip toprak üstüne çıkarak büyümeye başlar. Baharın yaklaşmasıyla yeşillenmeye başlar. Nisan ayının sonuna kadar olan süre içerisinde taze olarak toplanabilmektedir. Karaman’da yaşayan yöre halkı bu bitkiyi yıllardır topladığını belirtmektedirler. Oldukça lezzetli olan bu ot mutfaklarda yemek, salata ve börek yapımı gibi birçok tarif içerisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ağrı jeli olarak eklem bölgelerindeki kasılmaların hafiflemesi için de kullanılabilmektedir.

Burlumbuş otunun faydaları nelerdir?

Lezzeti sayesinde birçok kişi tarafından tüketilen bu bitki aynı zamanda ağrı hafifletici etkisi ile de bilinmektedir. Eklem bölgelerinde meydana gelen ağrıların azalması konusunda yardımcı olmaktadır. Eklem ağrıları genel olarak yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat yaş faktörü kesin neden olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda sakatlanmalar ya da kireçlenme, iltihaplanma ve enfeksiyon gibi farklı nedenlere bağlı olarak eklem bölgelerinde ağrılar meydana gelebilir. Burlumbuş jeli, otunun yapraklarındaki sıvılardan elde edilen ve sürüldüğü bölgede onarıcı birtakım etkiler sayesinde ağrıların hafiflemesine yardımcı olan bir üründür. Ağrıların daha az hissedilmesini sağlayarak kişinin gün içerisinde rahat hareket edebilmesine yardımcı olmaktadır. Kasılmaları önlemeye destek olmaktadır.Burlumbuş otu nasıl kullanılır?

Doğada kendiliğinden yetişen burlumbuş otunun içerisinde herhangi bir kimyasal bileşen bulunmamaktadır. Yemeklerin içerisinde, salatalarda veya böreklerin içlerinde kullanılabilen bu bitki taze şeklinde çiğ olarak da tüketilebilmektedir. Doğal etkileri sayesinde bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yeşil yapraklarında bulunan sıvıdan elde edilen jeli de ağrıların hafiflemesi için kullanılmaktadır. Jelin kullanımı oldukça basittir. Genel olarak ağrıyan bölgelere ufak hareketlerle masaj yaparak sürülüp yaklaşık olarak 15 dakika beklenmesi gerekmektedir. Cilt tarafından hızla emilen bu jel deri altına nüfuz ederek buradaki hücrelerin onarılmasına ve buna bağlı olarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

20.yy osmanlı devleti

Burlumbuş otunun zararları var mı?

Birçok faydası bulunan burlumbuş otunun yapılan gözlemler neticesinde herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Kullananlar ve kullanıcı yorumları incelendiğinde hem otunun hem de jelinin oldukça faydalı etkiler meydana getirdiği görülmektedir.

Burlumbuş otu nerede satılır? Fiyatı ne kadar?

Karaman bölgesindeki yöre halkının geçim kaynağı olan burlumbuş otu, uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Ağrı jeli olarak kullanılan bu jel resmi satış sitelerinde bulunmaktadır. Eklem ağrılarının dindirilmesi ve hafiflemesini sağlayan burlumbuş jeli hakkında merak ettiğiniz her şeyi orjinal sitesinden inceleyebilirsiniz. Aklınızdaki burlumbuş otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularını bu site üzerinden cevaplandırabilirsiniz. Kullananların yapmış oldukları yorumlar sayesinde ürünün etkileri açık bir şekilde görülmektedir. Sizler de ağrılarınızın azalmasını istiyorsanız hemen ürünü inceleyebilirsiniz.