Çift Anadal Nedir? ÇAP Nedir?

çift anadal nedir ve nasıl yapılı? hangi bölümler arasında yapılır? kimler çift anadal yapabilir?

Çift Anadal Nedir? ÇAP Nedir?

bankacılık başarı sıralamasıÇift Anadal Programı (ÇAP), lisans eğitimi gören öğrencilere eğitimlerine devam derken baka bir lisans eğitiminden de diploma alabilmesini sağlayan bir programdır. ÇAP sayesinde akademik olarak belli bir başarının üstündeki öğrenciler okudukları bölümle ilişkili başka bir bölümü de beraber okuyarak iki diploma sahibi olabilir.

ÇAP’a başvurmak isteyen öğrencilerin, başvuru yaptıkları yarıyıla kadar normal olarak devam ettikleri anadal programında yani öğretim gördükleri bölümde aldıkları tüm dersleri başarıyla geçmiş olmaları gerekiyor. Bununla beraber üniversiteler arasında farklılıklar olsa da öğrencinin genel not ortalamasının en az 2.70-3.50 arasında olması gerekiyor.

Bir anadal için Çift Anadal veya Yandal başvurusunda bulunabilecek bölümlerin hangileri olduğu ve programların kontenjanları her yarıyıl ilgili fakülteler tarafından belirleniyor. Bu nedenle öğrencilerin programa başvuracakları yarıyıl için fakültelerin açıklamalarını takip etmeleri gerekiyor.

Çift anadal yapılabilen bazı bölüm örnekleri. (Her üniversite için geçerli değildir. Üniversiteler ÇAP programlarını kendileri belirler.)

Ekonomi ve Finans

İşletme ve Finans

Ekonomi ve Siyaset Bilimi

Siyaset Bilimi ve Tarih

Siyaset Bilimi ve İletişim

Psikoloji ve Sosyoloji

deyimler ve atasözleri

Yabancı Diller ve Uluslararası İlişkiler

İktisat Bölümünün Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, İşletme, Matematik, Sosyoloji ve Felsefe bölümleri ile çift anadal programları mevcuttur.