Çocuğa Verilen İsmin Anlamı Çok Önemlidir

Çocuğa Verilen İsmin Anlamı Çok Önemlidir
Ebeveynlerin yerine getirmesi gereken yükümlülüklerin başında ve belki ilk sırasında gelen çocuklara güzel ve manalı bir isim vermektir. Burada da iş ya evin büyüklerine düşmekte veya iyi bir araştırma neticesinde anne ve babaya düşmektedir. İyi bir araştırma gereken bu konu çok hassas bir meseledir. Çocuğa kötü anlamlı kelimeler isim olarak verilemeyeceği gibi bir anlamı olmayan sözcükler de isim olarak kullanılmamalıdır. Dilimiz Türkçe yapı olarak onlarca dilden kelime barındıran bir dildir. Ama özellikle Osmanlı zamanından itibaren Arapça ve Farsça kelimeler dilimize girip, yerleşmiştir. Hal böyle olunca da binlerce Arapça ve Farsça sözcük ya Türkçeleşmiş ve bizlere isim olmuştur ya da hiçbir değişikliğe uğramadan çocuklarımıza isim olarak verilmiştir. Burada iyi bir ölçü belirlemek gerekmektedir. Bir kelimenin tek başına Kuran’da geçiyor olması o kelimenin çocuğa isim olarak verilmesi bakımından yeterli değildir. İsmin anlamı daha önemlidir ki zaman zaman çok manasız kelimelerin veya anlamı kötü sözcüklerin çocuklara isim olarak verildiğine şahit olmaktayız.
İsmin Anlamı ve Telaffuzu
Çocuklarına isim vermek konusunda kararsız olan anne ve babalar bu işi sitemizdeki açıklamaları takip ederek çok kolay bir şekilde yapabilirler. Çocuğa verilecek ismin anlamı kadar kökeni de çok önemlidir. Buna bilimsel anlamda etimoloji denmektedir ki bu bilim bir sözcüğün kökünü, kökün anlamını, türünü ve hangi dilden geldiğini incelemektedir. Bu şekilde ismin kökünü araştırarak o kelimeyi iyi tahkik ederek çocuğa isim olarak vermek daha doğrudur. Çünkü çocuk ismini bir ömür boyu taşıyacak ve her an duyacaktır. Sadece anlam ve köken değil aynı zamanda telaffuz da çok önemlidir. Çok zor telaffuz edilen isimler veya komik şekillerde telaffuzu mümkün olan sözcükler asla çocuğa isim olarak verilmemelidir.
Çocuğa Verilecek İsmin Anlamı Nereden Öğrenilebilir?
Bu işin birinci kaynağı sözlüklerdir ki dilimiz Arapça ve Farsça kelimelerle yüklü olduğu için bir ismin anlamı sadece Türkçe sözlük kullanarak öğrenilemeyebilir. Bu durumda bu işi sizin adınıza itina ile yapan ve tüm isimleri derleyen sitemiz size rehber olacaktır.

çubuk yıldırım beyazıt üniversitesi bölümleri