DEĞİŞEN SINAV MUAMMASI

O tarihleri hatırlamıyorum ama ilk sınavın adı ÜSS idi. Üniversite Seçme Sınavı

deniz ulaştırma işletme mühendisliği puanlarıSonrasında sistem değişti ÖYS geldi. Öğrenci Yerleştirme SınavıYıllar geçti sistem yine değişti. ÖSS oldu. Öğrenci Seçme Sınavı

O da değişti ÖSS sonrasında ÖSYS oldu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme SınavıGele gele günümüze kadarda YGS ve LYS olarak geldi sınav sistemi.

Kısa bir tarihçesini izah ettim üniversite sınavlarının. Ve şimdi İki gündür bir sınav değişikliği gündemde oldukça yer aldı ve iki gündür meslek hayatımın en yoğun temposunu yaşıyorum. Gördüğüm her öğrencimin morali bozulmuş, bir belirsizlik içinde ve kazanamayacağım modunda yaşıyor. Ve tüm işim bu modda ki öğrencilerimi rehabilite edip, çalışmaya tekrar adapte edebilmek.

Sonra düşündüm karamsarlıkta olan başka öğrencilerimin de olabileceğini düşünüp bu yazıyı yazma kararı aldım.Şuan ki öğrenci pozisyonunda bende oldum bir zamanlar. 2005’te ÖSS’ye 2006’da ÖSYS’ye girdim. Aynı psikolojiyi bende yaşadım. Ne hissettiğinizi çok iyi anlıyorum arkadaşlar. Ancak sizden beni dikkatlice dinlemenizi istiyorum.

Sınavların tarihçesini yazarken fark etmenizi istediğim bir şey var. Değişen sadece sistemin adı, kalıcı olan ise sınavın kendisidir. Her dönem bir sınav olmuştur ve olmaya devam edeceği kanaatindeyim. Eğer üniversite için bir başarı gerekiyorsa, başarıyı belirleyende bir ölçümün olması gerekir. Buda kaçınılmaz SINAV’dır.

anestezi taban puanları 2019 tyt

Evet bir değişim olacak ama bu sınavın ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Kaldı ki yetkililer tarafından da sınavın olacağı ve müfredatın değişmeyeceği açıklandı. Yani çalışmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz arkadaşlar.

fen ve teknoloji teog konuları

Öğrenci olarak hele de üniversiteye hazırlanan bir öğrenci olarak çok hassas bir konumdayız. Bu tür sınav değişikliği haberlerinin bizi olumsuz etkilemesine hele hele de bizi ders çalışmaktan alıkoymasına müsaade etmeyelim. Her değişiklik bir fırsattır. Size tavsiyem bu durumu fırsat bilip ders çalışmaya iyi odaklanmalıyız.

Unutmayın;

SİSTEMİN ADI NE OLURSA OLSUN; ÇALIŞAN KAZANACAKTIR.

REHBER ÖĞRETMENİ

MEHMET

NOT: Yeni sınav sistemi netleştiğinde, sınav ile ilgili açıklayıcı paylaşımım ve sunumum olacaktır.