Ders Çalışırken Müzik

Eslem Melike Çolak – ÜniversiteGo Yazarı

ÇALIŞIRKEN MÜZİK DİNLENİR Mİ?

Herkesin net bir şey söyleyemediği ya da sadece enstrümental müziklerin dinlenebileceğini söyleyip geçiştirilen bir konu.Çalışırken müzik dinlenir mi? Bu sorunun cevabı o anki durumunuzla çok yakından ilişkili.Yeni bir şey öğrenmeye çalışıyorsanız kesinlikle müzik dinlemeyin beyniniz yeni öğrendiğiniz şeyleri çözümlemeye çalışırken bir de kulaktan gelen müziği de çözümlemeye çalışırsa ona öncelik verebilir ve bu çalışma verimini kesinlikle düşürür ama eğer gürültülü bir ortamdaysanız müzik dinlemeniz veriminizi daha çok artırbilir.Gürültülü ortamdayken etraftan gelen bir sürü sesi beyniniz algılamaya çalışır ve konstrasyonunuzu tamamen etkiler .Böyle bir durumdayken sakinleştirici bir müzik dinlemeniz sizin tercihiniz olacaktır.

Eğer tekrarlayan yada önceden bildiğiniz bir iş üzerinde çalışıyorsanız müzik dinlemek performansı artırabilir ama çalışırken yeni bir müzik dinlemek beyninizin çok ilgisini çekeceğinden konstrasyonunuzu çok fazla etkileyecektir .

Müzik dinlemek için en doğru zaman çalışmadan biraz önce hatta bazı kaynaklara göre 10-15 dk önce olabilir. Bu zamanda dinlediğiniz müzik motivasyonunuzu artırıp sizi yapacağınız işe daha iyi konsantre olmanızı sağlayabilir.Tabi bahsettiğim müzikler motive edici canlı müzikler.Kaynak olarak da yararlandığım ve bu konu hakkındaki çok güzel bir video: