Derse Terlikle Gitmek Başarıyı Arttırıyor

İngiltere Derbyshire’da yer alan Findern İlkokulu’nda öğrenciler, okulda terlikleriyle dolaşıyor. Okulun başöğretmeni Emma Titchener’a göre öğrenciler bu sayede öğrenmeye daha açık hale geliyor. Üstelik kendilerini daha rahat hissediyor.

  • İngiltere’de, ayakkabıların rafa kaldırıldığı terlikli eğitim modeli konuşuluyor. Daha önce Finlandiya’da hayata geçen bu uygulamada öğrenciler sınıflara terlikleriyle giriyor. Findern İlkokulu başöğretmeni Emma Titchener böylelikle öğrencilerin kendilerini evde hissederek derslere ilgilerinin arttığını belirtiyor. Titchener şunları söylüyor:

BEKLENTİMİZ YÜKSEK

kemerburgaz üniversitesi puanlarıcümlede anlam tyt konu anlatımı

“Okulumuzda bir deneme olarak sınıflarda terlik uygulamasına geçtik. Öğrenciler sadece sınıflarda değil, okul binasında da terlikleriyle dolaşabiliyor. Bournemouth Üniversitesi’nin yaptığı, 10 yıl süren bir araştırmayı dikkate aldık. Bu araştırma, ayakkabıların olmadığı sınıf ortamının öğrencilere önemli faydalar sağladığını ortaya koydu. Uygulama henüz üniforma kurallarımız arasında yer almıyor. İleri görüşlü bir okuluz. Öğrencilerimizden davranış ve akademik beklentilerimiz hayli yüksek ve bu sadece üniformayla ilgili değil. Ancak okulumuzda akademik dünyada yapılan güncel eğitim araştırmalarının sonuçlarına göre öğrencilerimizin öğrenmelerinde fark yaratmak için kimi zaman değişiklikler yapabiliyoruz.”

hurriyet