Eğitim Uzmanından YGS Taktikleri!

Milyonlarca öğrencinin gireceği YGS için öğrenciler son hazırlıklarını yapmaya başladı. Adaylar, son 1 ayı verimli geçirerek daha yüksek puan alabilir.

neden ders çalışamıyorum

Eğitim Uzmanı Murat Aydın, öğrencilerin son haftaları verimli geçirmeleri gerektiğini söyledi. Aydın, öğrencilere şu önerilerde bulundu;– Araştırmalar; insanların öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unuttuğunu göstermektedir. Unutmayı ortadan kaldırmanın en iyi ve en etkili yolu ise yapılacak tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hata yapan öğrenciler genel tekrar çalışmalarına ağırlık vermelidir. Eksik konularınızı öncelikle tespit edin ve gün gün planlayın, her güne konu yerleştirin ve onları mutlaka halledin. Bu planlama, sizi hem akademik hem de psikolojik olarak rahatlatacaktır. Konuları planınıza yerleştirirken de en çok hata yaptığınız konular olmasına dikkat edin. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu kadar uzun süreli bir tatil döneminiz olmayacaktır

– Konu tekrarı yapmak kadar soru çözmek te çok önemlidir. Çünkü yaptığımız çalışmaları ne kadar kavradığımızı ancak çözdüğümüz soru aracılığı ile aldığımız dönütlerden görebiliriz. Her güne belli bir soru çözümü sayısı koymayı unutmayın. Çözeceğiniz soru sayısı o gün yapacağınız çalışmalara göre değişebilir; konu ağırlıklı çalışma yaptığınız bir günde çok fazla soru çözemeyebilirsiniz ama yine de en azından o günkü konuyu ne kadar öğrendiğimizi görmemiz açısından belli oranda soru çözüm çalışması yapmalıyız.

– Son zamanlarda yapacağınız bir diğer çalışma da deneme sınavları çözmek olmalı. Her ne kadar konuların tamamı bitmemiş olsa da en azından ders ders deneme sınavı çözümleri yapabilirsiniz. Diyelim ki; Türkçe dersini büyük oranda hallettiniz; 40’ar soruluk hazırlanmış Türkçe dersi denemeleri çözebilirsiniz. Ve mutlaka bunu yaparken de süre çalışması yapın. 40 Türkçe sorusunu eğer ilk başta 60 dakikada çözebiliyorsanız daha sonraki hedefiniz mümkünse birkaç dakika daha az sürede çözebilmek olsun. Eksik konuları bitirmek soru çözerek pratik yapmak ve deneme sınavları çözerek YGS havasını solumak. Bunlar akademik hazırlık olarak kabul edilir. Ayrıca beslenme ve uyku düzenini de ayarlamak gerekir. Son ay içerisinde erken yatıp erken kalkma ve Kahvaltı yapma alışkanlığı edinmek çok önemlidir. Tabi ki son ve önemli bir tavsiye daha: Bu iş inanma ve Psikoloji işidir. Mutlaka kendinize olan inancınız üst seviyede olmalı ve motivasyonunuzu bozan ortam ve kişilerden uzak durmalısınız.

Kaynak: memurlar.net