Ek Yerleştirmelere Dikkat !

2016 yılı üniversite ilk yerleştirmeleri bitti. Üniversite ek yerleştirme tarihleri belli oldu. Üniversitelere ek yerleştirme tercihleri 26-30 Ağustos’ta yapılacak.

Ek yerleştirme kayıtları da 6-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. ÖSYM’nin açıkladığı verilere göre, örgüt yükseköğretim programlarında 60 bin 147 boş kontenjan kaldı.

İşte bilimler.net ‘un ek tercih yapacak öğrencilere verdiği tavsiyeler…

2016 ek yerleştirme tercihlerinde nelere dikkat edilmeli?

– İlk yerleştirme sonuçlarında bir üniversite programına yerleşemeyen öğrenciler için ek tercihler yapılacak. Bu da yerleşemeyen öğrenciler için büyük bir şans. Ek tercih yapmak isteyen öğrenciler 26-30 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacak. 2016 ÖSYS merkezi yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanları, 2016 ÖSYS merkezi yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturur. Bu yıl tüm üniversitelerde ek yerleştirme döneminde yeni bölüm/program açılmayacaktır. -Ek yerleştirme ücreti 15,00 TL’dir. – Ek tercihler yerleşemeyen öğrenciler için ikinci bir şans. Öğrenciler bu şansı çok iyi değerlendirmeli. Doğru tercih yaparak sizde üniversiteli olabilirsiniz. İlgi alanınızı ve yeteneklerinizi yansıtan bölümleri tercih etmeniz sizin ilerde mutlu bir meslek hayatı yaşamanızı sağlayacaktır. – İlk yerleştirmelerde geçerli olan kurallar ek yerleştirmelerde de geçerli olacaktır. Adaylar yine yayınlanacak olan kılavuzdan yararlanarak 24 adet tercih verme hakkına sahip olacak. – 2016 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2016 ÖSYS ‘ye başvurulmuş olması zorunludur. 2016 ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için 2016 ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekir. – Ek tercih yaparken bu tercihlerin bu yıl için son şansınız olduğunu unutmamalı ve kazandığınızda pişman olacağınız bir bölümü tercih etmemelisiniz. Mutlaka tecrübeli bir üniversiteliden veya rehber öğretmenlerinden fikir alın. Taban puanı sizin tercih puanınızdan yüksek olan yerleri ek tercih listenizden çıkarın zira bu yerleri tercih etmek için taban puanından daha fazla puana sahip olmanız gerekmekte.

alaaddin keykubat üniversitesi taban