Emek ve Azim

Habibe Yalçın – Üniversite Yazarı

YGS ve LYS sınav serüveni ciddi emek ve azim gerektirmektedir.  Emeksiz hiçbir şeye ulaşılamayacağı gibi, sınavlarımız da bizden emek istemektedir. Bu yola çıkmadan önce ilk işiniz hedefinizi belirlemek olmalıdır. Çünkü nereye gideceğimizi bilmeden yola çıkarsak yolda karşılaştıklarımız bizi nereye yönlendirirse oraya doğru gideriz. Ve bu da bizim için hiç iyi olmaz. Yanlış bir meslek seçersek bu bizim yaklaşık 40 yılımızın çöpe gitmesine neden olabilir. Hedefimizi belirledik

istanbul arel üniversitesi taban puanları 2019Hedefimizi belirledik

Hedefimizi belirledik. Sonrasında diğer yapmamız gereken iş: bir program hazırlamak ve buna uymak. Program hazırlamak da hedef belirlemek kadar önemlidir. Örneğin programını yaptığınız bir günde aksaklıklar yaşanmadıkça o güne birçok şeyi sığdırabilirsiniz. Bana kalırsa program hazırlama aşamasında dikkat etmeniz gereken önemli nokta: her şeye yeteri kadar vakit ayırmamaktır. Eğer sosyal hayatınıza yeteri kadar zaman ayırırsanız çalışma vaktinizle dengede tutmuş olursunuz ve bu da büyük hedefleri olan kişiler için bir engeldir. Mutlaka bir yerlerden kısmak gerekir.

Bence sınav yılınızda önceki yıllara göre daha az gezin, daha az giysi alışverişine çıkın, en çok gittiğiniz mekânlarda kalma sürenizi azaltın ve sadece sınava odaklanın. Elbette saatlerce çalışmak yorucu ve bunaltıcı olacaktır. Dinlenme sürelerinizi ve günlerinizi belirleyin, verimli geçirmeye çalışın. Teknolojiden uzak kalmaya özen gösterin. Özelikle dinlenme sürenizde telefona, bilgisayara bakmayın. Kendimden biliyorum ders aralarındaki molalarda telefonuma bakarken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Dinlenmek bir yana daha da yoruluyorum. Mümkün olduğunca molada telefonunuza bakmayın. Ve program türlerini kendimize göre yapıyoruz. Haftalık olan bizim için uygunsa onu, aylık olan uygunsa onu yapıyoruz. Ben günü gününe program hazırlamayı çok doğru bulmuyorum. Haftanın bir günü işimiz çıkabilir.

Program

O günün programını uygulayamabiliriz. Bu da bizim motivemizin düşmesine sebep olabilir. Bunun için kanaatimce en doğru program haftalık veya aylık olarak hazırlanan programlardır. Haftalık programa bitireceğiniz konuları, çözmeniz gereken soru sayılarını (bu önemsenmiyor ki bana göre çok önemli soruların verimli çözülmesi şartıyla mutlaka soru adedi not alınmalı) ve en önemlisi hafta sonları tekrar edeceğiniz konuları yazmanız yeterli olacaktır.  Aylık program hazırlarken de aynı şekilde o ayın konularını dört haftaya yayarak hazırlamalısınız. Programınız dâhilinde hareket ettiğiniz sürece başarı oranınızın arttığını göreceksiniz. Bununla birlikte motivasyonunuz da aynı oranda artacak. Şimdi bu emek gerektiren, sonu güzel olan yolun başında iseniz ilk iş hedef, ikinci iş program, son iş motive olma.

havacılık yönetimi taban

Gayret

3 önemli unsuru birbirine bağlı olarak ilerletirseniz başarı sizinle birlikte gelecektir diye düşünüyorum. Henüz 11.sınıf iseniz şimdiden çalışmaya başlayın derim, özellikle ygs temel konuları kapsıyor. Eğer 12.sınıf iseniz moralinizi düşürmeyin, son gaz çalışmaya devam! Hedefimize inanalım.  İnanmak başarmanın yarısıdır. İnandığımız şeye çaba gösterelim. Farzedelim ki sınav sonucunda istediğiniz yer gelmedi. ”Canım sağ olsun.” deyin çünkü siz elinizden geleni yaptınız, vicdanınız rahat. Diğer seneye bomba gibi hazırlanın ve gücünüzü gösterin. Başarının yanında huzurun da sizinle olması dileğiyle.