En gözde üniversitelerde bile boş kontenjan var

Üniversitelerde merkezi yerleştirmede kalan ve yerleştikleri halde kayıt yaptırmayanlar yüzünden boşalan kontenjanlar için ek yerleştirme sizi Türkiyenin en gözde üniversitelerinin öğrencisi yapabilir. Çünkü geçmiş yıllara göre ilk kez ek yerleştirme döneminde üniversitelerde bu kadar çok boş kontenjan bulunuyor. Merkezi yerleştirmede da 50 bini lisans, 163 bini de önlisans programlarında olmak üzere 214 bin 430 kontenjan boş kalmıştı. Yerleştiği halde kayıt yaptırmayanların sayısı da 59 bin 313 olunca yükseköğretim kurumları ek yerleştirme dönemine 273 bin 743 boş kontenjanla girdi. En gözde üniversitelerde bile boş kontenjan var

Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre en gözde üniversitelerde bile boş kontenjan bulunuyor. Önceki akşam açıklanan 2017 ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu incelendiğinde aralarında ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ gibi üniversitelerin de yer aldığı yükseköğretim kurumlarında boş kontenjanlar olduğu görülüyor.

En gözde üniversitelerde bile boş kontenjan varEN GÖZDE ÜNİVERSİTELERDE BİLE BOŞ KONTENJAN VAR

yıldırım beyazıt üniversitesi taban puanları

Üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından ek yerleştirme kılavuzuna kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalan kontenjanlar da girdi. Kayıt yaptırmayanlar yüzünden de ilk yerleştirmede dolan birçok üniversitede aralarında hukuk, öğretmenlik ve mühendislik programlarının da yer aldığı birçok bölümde boş kontenjan oluştu. Örneğin lisans programlarında İTÜ de 64, Boğaziçi Üniversitesinde 38, ODTÜ de ise 35 kontenjan boş. Aralarında hukuk, öğretmenlik, mühendislik programlarında bile yerleştiği halde kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kontenjanlar var.

EN GÖZDE ÜNİVERSİTELERDE ÜCRETLİ PROGRAMLAR İLGİ GÖRMEDİ

En gözde üniversitelerde bile boş kontenjan var

En gözde üniversitelerde boş kontenjanlar özellikle çift diploma programlarında. İTÜ ve ODTÜ de boş kontenjanların özellikle ABD üniversiteleriyle yapılan anlaşma sonucunda çift diploma programı uygulanan ücretli programlarda olduğu görülüyor. İTÜ de 64 boş kontenjanın 42 sini bu ücretli programlar oluşturuyor. Bu üniversitenin KKTC de kurduğu ve yine ücretli olan denizcilik programlarında da boş kontenjan sayısı 98

İTÜ gibi ODTÜde de 35 boş kontenjanın 16sı ücretli programlar. Bu programlar da ABD üniversiteleriyle yapılan anlaşmalara göre çift diploma veriyor. Öğrenciler 2 yıl ABDdeki üniversitede okuyor ve bunun için de öğrenim ücretli oluyor. ODTÜnün de KKTCdeki kampusunda ücretli programlarının 66sı boş.

Boş kontenjanı olan gözde üniversitelerden biri de Galatasaray Üniversitesi. Felsefe, Fransız Dili ve Edebiyatı, Matematik, Sosyoloji, Hukuk ve Uluslararası İlişkiler programlarında birer olmak üzere üniversitede 6 kontenjan boş kaldı.

İLK KEZ ÜNIVERSİTELER YENİ PROGRAM AÇMADI

Ek yerleştirmede bu yıl ilk kez üniversiteler yeni program açmadı. Her yıl merkezi yerleştirmede dolmayan ve kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalan kontenjanların yanı sıra ek yerleştirmede yeni açılan programlara da yerleştirme yapılıyordu. Çünkü her yıl üniversiteler ek yerleştirme dönemi için ilk yerleştirme dönemine yetiştiremedikleri programlarını açarlar. Bu programlara da ilk öğrenciler ek yerleştirmeyle alınır. Adaylar için bu programlar yeni ve taban puanları oluşmadığı için “en sevilen” programlar olur. Ancak bu yıl YÖK’ün aldığı karar doğrultusunda yükseköğretim kurumları ek yerleştirme dönemi için yeni program açamayacaklar. Bu durumda da ek yerleştirme işlemi yalnızca merkezi yerleştirme ve kayıt yaptırmayanlar nedeniyle boş kalan kontenjanlar için yapılacak.

ÖZEL KOŞULLARI MUTLAKA OKUYUN

Her yıl on binlerce öğrenci kılavuzda yazan “özel koşulları” okumadıkları için zor duruma düşüyor. Bu nedenle ek yerleştirmeye katılacak gençlere uyarımız kılavuzda programların karşısında yer alan ve rakamlarla ifade edilen özel koşulları mutlaka okuyun olacak. Çünkü özel koşulları taşımazsanız, ücretli olduğu halde bunu bilmeden ya da burs bulabileceğinizi düşünerek bu programları yazarsanız yerleşseniz bile kayıt yaptıramayacağınızı unutmayın.