EN UYGUN UÇAK BİLETİ NASIL BULUNUR?

EN UYGUN UÇAK BİLETİ NASIL BULUNUR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hem yurt dışı gezilerinde, tatillerinde, iş seyahatlerinde; hem de yurt içi bir şehirden diğer bir şehre giderken iş veya tatil amaçlı seyahatlerinde en büyük masraf kalemlerinin başında uçak bileti maliyetlerinin geldiği görülüyor.

Ülkemizde yurt dışındaki bilinç kadar, henüz tam anlamıyla oturmamış olan erken rezervasyon kültürü sebebiyle, tüketiciler uçak biletine erişirken, en uygun uçak bileti fiyatlarını genelde kaçırıyorlar. Buna rağmen, erken rezervasyonla kampanyalı uçak biletlerinden faydalanılamıyor olsa da, alternatif yöntemler mevcut.Erken olmuyorsa da birkaç gün önceden: Uçak biletinde son dakikaya kalmak iyi bir durum olmuyor, mümkünse en azından üç dört gün önce biletleme işlemi yapıldığında %50 civarında maliyet avantajı yakalanabiliyor. Bu da mümkün değilse, aynı gün alınan biletlerle, bir gün öncesinden alınan uçak biletleri arasındaki fiyat farkı % 20 civarında.

Bayii yerine, online: En ucuz uçak bileti satışları her zaman için internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Firmaların kendi siteleri, turna.com, skyscanner, momondo, kayak gibi siteler aracılığıyla yapılan biletlemelerde en iyi fiyatları yakalamak mümkün.

Kredi Kartı Puanları ve Miller: Kullanılan kredi kartının mil özelliği varsa bunları efektif kullanmanın faydası oldukça fazla. Bedavaya getirilen uçak biletleri için bu özelliğe sahip bir kart yoksa, turna.com gibi normal kredi kartı puanlarını ödül puana çeviren siteler kullanılabilir.

Alternatif seçenekler ve havalimanları: İnternet üzerinden bilet alırken, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İzmir’e uçan bir yolcu, bu destinasyon üzerinde bazen pahalı biletlerle karşılaşırken, aynı şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul İzmir uçak bileti alması durumunda çok daha uygun bir bedel ödeyebilir. Bunun için en iyi fiyat alternatiflerini değerlendirmek gereklidir. Arama yaparken, havalimanı yerine il tercihi yapılması, önemli bir avantaj.

açık öğretim 2 yıllık bölümler

Farklı Hava Yolları: Aktarmalı uçuşlarda bir hava yolunun mecburi aktarmaları yerine, alternatif firmalarla yapılacak bağlantılı uçuşlar, iyi fiyat avantajları sunabilir. Burada yolcu sorumluluğunda olan aktarma süresi ve bagaj teslimi akılda tutulmalıdır.

İptal Edilemez Bilet: Hava yollarının kampanya sürelerinde sattığı en ucuz biletler, genelde iptal / iade edilemez türden olanlardır. Bunlar tercih edilirse, koltuk/uçuş başına 20 Dolar civarında kâr elde edilebilir.