Eşit Ağırlık (TM) Öğrencilerine Çok Önemli Tavsiyeler

Sinem Esra DÖNGÜL

bolu abant izzet baysal üniversitesi taban puanları 2019

TOBB PsikolojiSevgili Üniversite ailesi,

Geleceğimizi belirlemede büyük payı olan bir sınava hazırlanıyoruz. Bunun için bu süreçte bazı kaygılar yaşıyoruz. Bu kaygılarla başa çıkmak aslında çok zor değil. İhtiyacımız olan tek şey: BİLİNÇ.Alanımız TM. Aslına bakarsanız TM, düzenli çalışıldığında emeğinizin karşılığını daha kolay alabileceğiniz bir alandır. Şimdi dilerseniz kafamızdaki “Çalışacağım ama nasıl?” sorusuna cevap vermeye çalışalım.Ben bir farklılık yaratıp öncelikle ne yapmamamız gerektiğinden bahsedeceğim.

  • SİSTEMLER DEĞİŞİR,SEN ÇALIŞMAYI BIRAKMA! Seni anlayabiliyorum, yepyeni bir sınav sistemi ile başa çıkmaya çalışmak seni biraz geriyor olabilir ama unutma ki yeteri kadar emek verirsen mutlaka karşılığını alacaksın.Sınavın adı her ne olursa olsun!
  • Sınav değişiyorsa herkese değişiyor. Dolayısıyla “Sistem de değişti,ne yapacağım ben şimdi?” diye düşünerek kendini üzmek yerine “Ne yapabilirim?” e odaklanmalısın.
  • Çalışmalarını asla ve asla “yarın daha çok çalışırım.” diyerek erteleme.
  • Denemelerim kötü geliyor diye üzülme.Seni başarıya götürecek şey zaten yanlışların(gerçek sınav dışında tabiî ki :)) yanlış yapa yapa doğruları öğreneceksin ki başarılı olasın.

1.TÜRKÇE-EDEBİYAT
• Öncelikle günlük parçada-cümlede-sözcükte anlam sorusu çözmeliyiz muhakkak. Dil bilgisini iyi halletmeliyiz. Artık sorular karma dil bilgisi şeklinde soruluyor genellikle.Bu sebeple her konuya hakim olmak gerekiyor. Edebiyat ise YKS’de karşımıza çıkıyor. Gözün korkmasın, edebiyatta pek çok eser ve yazar var ama ÖSYM’ce sorulanların çoğu daha tanıdık yazarlar. Bir bölümü de kıyıda köşede kalmış eserler,onlar da elemek için soruluyor. Edebiyat için bol kitap bitir, bol deneme çöz.Göreceksin ki bir süre sonra eserleri tekrar göre göre zaten öğrenmiş olacaksınız. Sanılanın aksine edebiyat ezber dersi falan değil, okuyup anlama ve uygulama dersidir.

att taban puanları 2018

2.) MATEMATİK
• Matematikle ilgili üç temel sorun vardır.
1- “Temelim yok!”
Çözüm basit. Piyasada bulunan Matematik temeli atmak için özel hazırlanmış kitapları alıp bir güzel çözeceksiniz ve bilemediklerinizi mutlaka bir bilene sorup öğreneceksiniz. Yayınevi önerisi sormak için pek çok mail almaktayız ama maalesef yayınevi ismi veremiyoruz. Kitapçınıza gidip bu tarz kitapları soruşturursanız bulabilirsiniz. Sonrası mı? Bol bol pratik.
2- “İşlem yeteneğim zayıf!”
Adı yetenek olsa da bu iş bol pratiğe bakıyor. Siz soru çözdükçe işlem yeteneğiniz gelişecektir.
3- “Bilmemekten değil,dikkatsizlikten gidiyor bu sorular hep!”
Böyle bir sorununuz varsa eğer çözdüğünüz her soruyu tek soruluk bir sınavın sorusuymuş gibi çözün. Böyle düşünün ve soruyu dikkatle okuyun,işlemleri sakince ve dikkatle yapın.

3.) GEOMETRİ
Geometri görme işidir. Peki nasıl açılacak bu gözler? Mesela öyle bi hale gelmelisiniz ki, bir üçgende dik açıdan inen bir doğru eğer hipotenüsü iki eşit parçaya bölüyorsa aklınıza hemen muhteşem üçlü gelmeli.Bu da pratik yapmaktan geçer. Onun dışında analitik geometri bana göre bi tm’cinin daha rahat yapabileceği bir bölüm. Çünkü formülleri ezberleyip soruda uygulayacaksınız.

4)COĞRAFYA
Coğrafya konuyu iyi kavramanızı ve bol test çözmenizi gerektiriyor. Şunu da belirmek istiyorum ki sadece tanımları bilmek yeterli değil çünkü Coğrafya gününüzün her anında. Hava durumu izlerken yanınızda, yolculuk yaparken dağda,taşta,ağaçlarda. Coğrafya her yerde. Bu sebeple günlük yaşamınızla öğrendiklerinizi bağdaştırırsanız işiniz kolaylaşır. Ayrıca coğrafya çalışırken haritayı kullanın lütfen. Hangi dağ nerede,hangi plato hangi bölgede bilin
Çünkü haritalı sorular da gelebilir her iki sınav türünde de.

HEM TYT HEM YKS BİR ARADA NASIL GİDECEK?

Gayet güzel gidecek, sadece planlı ve programlı çalışmanız gerekiyor. Önceki sınav sisteminde önünde YGS varken bazen doğru düzgün LYS’ye odaklanılamıyordu psikolojik olarak ama bu sistemde kendinizce,temelinize uygun bir çalışma programı ile TYT ve YKS’ye bir arada çalışabilirsiniz. TYT’nin etkisi %40 iken YKS’nin %60. Oranlar hangi derse ne kadar daha çok çalışmanız gerektiğini açıkça söylüyor aslında. Yapmanız gereken şey sadece sabretmek,sürekli ve verimli çalışmak.

Kolaylıklar dilerim!