Eylüle Kulak Verin

Zeynep BAŞ

EYLÜL AYAGINIZA GELDI HANIIIIIM !!
Evet, mutlu bir giriş yapmak istedim. Neden ? Çünkü sonbaharın ilk göz ağrısı olan eylül ayı bize göz kırptı bile ? Yani bu ne demek oluyoooor ? Hayır kahvenizi alıp yağmuru seyretmeniz demek olmuyor kahvenizle beraber test kitaplarınıza da merhaba deyip devirleri arttırma vaktiniz gelmiş demek oluyor ? Hedeflerinizi belirlediniz , hatta bir çoğunuz güzel sözler verdiniz kendinize. Bir saniye… Efendim ? Hala hedef yok mu ortalıklarda ? Hemen çağırın o halde gelsin. Onsuz çalışma öksüz kalır. Annelerimizin tabiriyle arkanızdan ağlar ? Gel gelelim tavsiyelere
1) hedefinizi gün içinde kendinize hatırlatın. Ben niye burdayım ? Ve ne yapıyorum soruları adeta biskuviyle çay gibidir. Ayrılamazlar yani ?
2) Aylar sonraki size notlar bırakın. Ondan hesap sorun. Verdiğiniz programları uygularsa beraber hedefinize gidebileceğini söyleyin. Bu yarışta yalnız olduğunu mu düşünüyordun yoksa ? Tabikii değilsin… çok büyük bir rakibin var. Kim biliyor musun ? Kendin… Onu geçmeyi başarabilirsen, altından kalkamayacağın zorluk kalmaz ?
3) Bir programın olsun. Ve mümkünse esnek ve yapılabilir… çünkü bazen muhteşem bir gazla sert bir program hazırlayıp sonrasında da ‘ Eyvaaah! ben yapamadıııııım’ demeyin ? insanlıkla robotluk arasındaki ince çizgi önemlidir ?
4) Gün içinde sevdiğiniz aktiviteleriniz mutlaka olsun. Müzik gibi… Resim gibi… Futbol gibi… Beyninizin rahatlamaya ve sizdeki değişime ayak uydurması için bu gerekli ?
5) Kitap alırken araştırın. Kırtasiyeye gidip inceleyin. Bir başkasına çok zor gelen bir kitap size çok basit gelebilir. Kendi seviyenize uygun kitap seçimi can alıcı değer taşır. Büyük bir savaşa katılırken yanınıza bıçak mı alacaksınız yoksa kılıç mı ? Bunun ayrımını iyi yapın ?
6) Diğer yazılarımda belirttiğim gibi ‘Kendinizi tanıyın’. Bedeninize kulak verin. Ve içinizdeki kişiye inanın. Onunla beraber neler yapabileceğini sana söylesem ‘Vaaaaay’ dersin ?
7) Okuduğunuz tavsiyelerle gelen o anlık gazı tüm çalıştığınız zamana yaymaya çalışın. Anlık gaz mı ? O da ne ? Hani bunları okurken her şeyi yapasın geldi ya ondan bahsediyoruz. Onu tüm çalışmana yayarsan meyvelerini bir bir toplarsın

Ve sevgili dostum… her şeyden önemlisi kendine inanman… yapabileceğine inanman… bunu asla unutma. Sen kendine inanmalısın ki başarabilesin. Çünkü pes ettiğini düşündüğün anlarda o inandığın insan sana fısıldayacak ‘ Kalk ayağa ! ‘ diye… Eğer seninde kendine uyguladığın güzel yöntemlerin ve tavsiyelerin varsa bizimle paylaşmayı unutma ?
Haydi kalemin kılıcın , inancın yoldaşın olsun ?
Iyi çalışmalar ?