FİZİK NETİ NASIL ARTTIRILIR?

BEYZA UYSAN

-Konuyu anlıyorum soruyu çözemiyorum abi ya

-Çalışıyorum çalışıyorum yapamıyorum-Ama bu kitapta yazmıyorrr

-Formülü uyguladım olmuyorrr

-Ben E şıkkını okumadım ki direk B ye atladım

-Haa ben cosinüs yaptım ama sinüsmüş

-Daha geçen bütün formülleri ezberledim hepsi uçmuş kafamdan

-Arabanın hızından banane hocam ya sonuçta gidiyor mu gidiyor bitti

-Özkütle öz müdür üvey midir

gibi dertleri olan arkadaşlarımızın dermanı bu yazıda.. Fizik neti arttırmak o kadar da zor değil aslında öncelikle bu yazının devamını okumadan tamda şu anda aklınızdaki “BEN FİZİK YAPAMIYORUM YA” ifadesini çıkartıp “BEN FİZİK YAPACAĞIM” ifadesini koymanızı rica edeceğim çünkü ben destanda yazsam siz istemedikten ve inanmadıktan sonra her şey boşş. fizik neti nasıl artar

çankaya üniversitesi psikoloji bölümü ücretleri

MADDE-1

Kaynak belirle. Bu yazıyı kimsenin dershaneye ya da ek bir kursa gitmediğini varsayarak yazıyorum böyle bir durumda sana konuyu anlatacak bir öğreticinin olması gerekli. Çünkü fizikte ne kadar konu anlatımlı kitap alırsan al, birinin anlatmasının yerini asla tutmuyor. Malum teknoloji çağında olduğumuz için internette bir sürü ders kanalları var bu yüzden öğreticiye ulaşmak o kadar zor olmuyor. Benim önerim ise “UMUT ÖNCÜL”. Babamın oğlu olmadığı için rahatça övebilirim sanırım. Youtube’nin en kral fizik öğretmeni. Önyargıyla dinlemezseniz fiziğe sıfırdan başlasanız dahi çok iyi yerlere gelebilirsiniz.

MADDE-2

Not tutun. Evet fizik bile olsa bu mutlaka not tutmalısınız faydasını hemen göreceksiniz. Ama küçük bir tüyo vermek istiyorum, internette dinlediğiniz dersi 2 kere dinleyin. İlkinde sadece dinleyin, öğrenmeye çalışın, ikincisinde ise not tutarak dinleyin daha iyi kavrayacaksınız. Ve konuyu anladıktan sonra test çözerken ilk birkaç teste notlarınıza sürekli bakın, formülleri unutabilirsiniz, ezberlemeyin! Baka baka öğreneceksiniz ve 5.-6. Testlerde artık bakmaya bile gerek kalmayacak çünkü artık öğrenmiş olacaksınız.

MADDE-3

Bol soru çözün. Konuyu ne kadar çalışırsanız çalışın soru çözemiyorsanız konuyu tam anlamamışsınızdır. Bu tabi ki hemen olmayabilir. Bunun için çok soru çözmek gerekir. Hemen gözünüz korkmasın tabi çünkü soru çözdükçe motive olacaksınız ve daha çok çözmek isteyeceksiniz. Peki hangi kaynaklardan soru çözmeliyim diyorsanız  tabi ki bunun içinde size önerilerim olacak. Ama ondan önce şunu söylemek istiyorum; son 3-4 yılda ygs-fizik te sayısal sorular yok denilecek kadar az hatta 2017 yılı ygs fizik sorularına baktığınızda sayısal sorunun hiç olmadığını bütün soruların yorum soruları olduğunu göreceksiniz. Yani siz deliler gibi formüllerle işlemler havada uçuşarak soru bile çözseniz yorum yapamazsanız ygsde çokta başarılı bir sonuç alamazsınız. Ha aramızdaki zeki arkadaşların “o zaman sadece yorum soruları çözelim sayısal çözmeye ne gerek var” dediğini de duyar gibiyim ama şunu unutmayın ki sayısal soruyu çözmeyip işin mantığını anlamayan birinin yorum sorusunu çözmesi de beklenemez. Bunun için size iki yayın önereceğim birisi sayısal ağırlıklı(OKYANUS YAYINLARI- 40 SEANSTA FİZİK)  birisi yorum ağırlıklı (YAYIN DENİZİ- TEK YGS FİZİK SORU BANKASI). Bu iki kitabı bitiren bir öğrenciye ygs-fizikte 14 soruda 12 net garantisi verebilirim. fizik neti nasıl artar

MADDE-4

Azimli olun. 1-2 saat konu çalıştınız diye bütün soruları çözemeyebilirsiniz. Çözemedikleriniz elbet olacaktır, pes etmeyin. Unutmayın taşı delen suyun gücü değil , damlaların sürekliliğidir.

Sevgilerle beyza.