Genç Kadın Sağlığı

Özellikle vurgulamak  istediğimiz noktalardan bir tanesi  genç kadın sağlığı günümüzde ciddi bir eksikliği bize göstermektedir.

Cinsel açıdan aktif olmayan kadınların yaşadıkları sağlık sorunlarında, genellikle arkadaş ve yakınların tavsiyeleri ile kullanılan ilaçlar, daha büyük sorunlara yol açabilecek ciddi hastalıkları gizleyebilir veya geçici olarak etkilerinin kaybolmasını sağlayabilir.

Yanlış bilgilendirmeler  yada bilgisi olmayanların fikirleri ile yayılan, jinekolojik muayene korkusu, birçok genç kadının kabusu olmaktadır.Kadın hastalıkları uzmanı yani jinekolog, cinsel yönden aktif olmayan bir kadının muayenesini yapabilir ve bu hymen yani kızlık zarına asla zarar vermez.

Doktora başvurulmadan yapılan yanlışların başında, akıntılar için kullanılan ilaçlar gelmektedir.

Beyaz akıntının mantar veya koyu renkli akıntıların vaginal enfeksiyonlar olarak görülüp kullanılan yanlış ilaçlar ile daha da arttığı ve artık ateş ve benzeri semptomların aşırı artması nedeni ile acillere başvuran binlerce genç kadın vardır.

Yanlış bilgilerden bir tanesi de hymen yani kızlık zarının, kadını enfeksiyonlardan koruyacağı yönünde olan inanışıdır. Kızlık zarının asla böyle bir koruma görevi olmadığı gibi, gebeliğin oluşmasına dahi engel değildir.

denizcilik fakültesi taban puanları 2015

Birçok istenmeyen gebelik için başvuran hastamızın zar yapısında bir defekt yani yırtılma olmadığını gördük ve gebeliklerini tespit ettik.

Bu tip durumlar genellikle cinsel açıdan tam bir koit denilen birleşme olmasa da, yakınlaşmaların ileri gitmesi ile meydana gelebilmesi gayet normal bir durumdur.

Bu gibi durumlarda zar yapısına zarar vermeden yapılan gebelik sonlandırma işlemler uygulanır veya zar buna izin vermiyorsa defekt olmasına izin verilir ama sonrasında kalıcı kızlık zarı dikimi ile düzeltilir.

Günümüzde ultrason muayenesi de cihazların hassaslaşması ile gelişmiş ve birçok sorunun batın ( karın ) ultrasonunda görünmesi mümkün olmuştur.

Adet düzensizliği sorunu yaşayan bir genç kadında “evlenince geçer” demek yerine daha mantıklı bir yol izlenmeli ve hormonları ile ultrason muayenesi yapılmalıdır.