GERİ SAYIM

Küçük panik ataklar geçirdiğimiz günlere geldik. Elimizdeki yarıyıl fırsatı bitti ve yepyeni bir dönem başladı. Arkaya birkaç saniye bakmalı ve neler yaptık görmeliyiz. 15 günlük sürede ne yaptık? Eğer ardınızda göreceklerinizden korkuyorsanız geleceğe odaklanın. Yeni dönemde de yapılacak şeyler olmalı farkındalığıyla kalan zamanı iyi programlayalım. Tatil konu eksikleri için birebir olsa da artık ivmemizi arttırmamız gerekiyor.

Ne demiş David J. Mahoney: “Devri arttırmayı durdurup vitesi atmanın gerektiği zaman mutlaka gelecektir.” Geldi dostlarım. Konu anlatımlı kitaplar, özetler merdiven boşluğuna itilip özenle seçilmiş seçkin yayınevlerinin geri sayarken çözülecek denemeleri masaya koyulabilir. Koyulmalı.
Masanızın taşıdığı yükü çok iyi anlıyorum. Hangi dersten kaldığını bilmediğiniz zamansız ve boş testler, hangi dostun imzasıyla karalanmış belirsiz çözülmüş kitaplar, belki ailenizdeki YGS atlatmış birinin kitapları falan filan. Kahve kupanız ve hiçte lehinize çalışmayan saat vs. sizin ne kadar yükünüz varsa hepsi orada işte.
Edip Cansever şiirine dönüşüyorken cümlelerim o şiiri de ekleyeyim.
MASA DA MASAYMIŞ HA…

Adam masaya
Aklında olup bitenleri koydu
Ne yapmak istiyordu hayatta
İşte onu koydu
Kimi seviyordu kimi sevmiyordu
Adam masaya onları da koydu
Üç kere üç dokuz ederdi
Adam koydu masaya dokuzu

Uykusunu koydu uyanıklığını koydu

Masa da masaymış ha
Bana mısın demedi bu kadar yüke
Bir iki sallandı durdu
Adam ha babam koyuyordu.

Bu senenin başında hepimiz akıntının tersine kürek çekiyorduk. Ders çalışmaya başlamak, ders çalışmayı sürdürmek, konuları halletmek zordu, önümüzdeki engellerdi fakat çalıştık. Yorulduk yine de çalıştık. Son dönemeçteyiz. Evrenin ruhu artık akıntının yönünü tayin etme gücünü bizlere verdi. Lehimize çevirelim her şeyi! Denemeler eksikleri önümüze koyacak. Dikkatsizliğimizi yüzümüze vuracak ama her hatanın öğrettiği doğruları cebimize koya koya sokacak gerçek sınava. O yüzden “yapamıyorum ki” demeden kalan zamanda OHAL ilan edip, hızlı kararlar alıp hızla uygulamaya koymalıyız.
TEKRAR = Konuya 5 Dakika Göz Atma + Çıkmış soruları çözme + DENEME + DENEME + DENEME+ DENEME ∞
Bütün bu zaman normal seyrinde akarken hepimiz göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş gibi hissedeceğiz. Olsun, elimizden geleni yaptık ve ÖNEMLİ OLAN LYS diyerek, umut kaybetmeyelim.
Başarılar!