Göbek Eritme

Genellikle Türk milleti olarak, Türk kası adını verdiğimi göbekli bir yapıya sahibiz. Birçoğumuz her ne kadar göbekli yapıdan kurtulmak için uğraşsak ve bir adım atsak da gerisi gelmiyor ve hemen vazgeçerek, göbekli bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Evde uygulayacağınız basit egzersizlerle göbek eritme işlemi yapabilirsiniz. Ancak sadece egzersiz yapmak da yeterli olmayacaktır, aynı zamanda doğru ve dengeli beslenme, düzenli uyku da gerekir. Sporun her alanında olduğu gibi, göbek eritirken de yine insanın yaşantısına özen göstermesi ve bu doğrultuda bir plan yaparak, buna uygun hareket etmesi lazım. Siz de ince bir bele ve etkileyici bir görünüme sahip olmak için, günde yaklaşık yarım saat uygulayacağınız karın eritme egzersizlerini deneyebilirsiniz. Ancak bunları sadece birkaç gün yapıp, sonra da olmuyor deyip vazgeçmeyin. Kararlı bir şekilde yolunuza devam ederek, aksatmadan egzersizleri uygulayın. Setler halinde her gün belli bir vakitte uygulayacağınız 3 farklı egzersiz ile yarım saat içerisinde, istediğiniz bele sahip olacaksınız. Evde kendiniz uygulayabileceğiniz bu 3 basit hareketi, ilk başlarda birer set yapmanız dahi yeterli olacaktır. Daha sonra forma girdikçe set sayısını 3’e çıkarabilirsiniz. Şimdi sizlerle göbek eritmek için yapılacak olan basit egzersizleri sıralıyoruz.

anadolu üniversitesi taban puanlarıGünün ilk egzersizinde, yere sırt üstü uzanıyoruz. Ardından bacaklarımızı dik bir konumda yukarıya doğru kaldırıyoruz. Ellerimiz, avuç içleri yere bakacak şekilde konumlanıyor. Bu pozisyonda kalçamızı belimize doğru çekip, yerle ilişkisini kesiyoruz ve ardından geri indiriyoruz. Bir set üzerinden bu hareketi 20 tekrar şeklinde yapmanız yeterli olacaktır.
Ters Crunch diye tabir edilen hareketimiz, günün ikinci göbek eritme hareketi olacak. En çok bilinen hareketlerden olan bu egzersizi yaparken yine yere sırt üstü uzanıyoruz ve ellerimiz yere paralel bir konumda yanlarda kalıyor. Bacaklarınızı havaya kaldırıp, diz kısmında büküyoruz. Bir sandalyede oturuyormuş gibi düşünün ve bunu sırt üstü yere uzanmış bir vaziyette yapın. Ardından kalçamızı 30 derece kadar havaya kaldırıyoruz ve tekrar geri indiriyoruz. Her gün bir set, 20 tekrar halinde bu hareketi gerçekleştirmemiz yeterli olacaktır. Bu hareketi yaparken, dizleriniz göğüs kısmına değecek kıvama gelinceye kadar kendinizi zorlayabilirsiniz.istanbul fatih üniversitesi taban puanları

Destekli Crunch hareketi ise; günün son egzersizi olarak karşımızda. Aslında halk arasında bu hareket destek alınarak yapılan mekik çekme işlemi olarak da adlandırılmaktadır. Yine yere sırt üstü uzanıyoruz ve bacaklarımızın altına destek olacak şekilde uygun bir tabure koyuyoruz. Yatağa doğru ayaklarınızı uzatarak da bu hareketi yapabilirsiniz. Ellerimizi mekik pozisyonunda olduğu gibi başın arkasında, dirsek kısımları ise göğüs hizasında olacak şekilde birleştiriyoruz. Ardından bir öne, bir sağa ve bir sola bu hareketi uyguluyoruz. Hareketi uygularken, doğru yapıyor olduğunuzu anlamanın yolu ise; karnınızda oluşacak baskıdır. Eğer karın bölgesinde bir baskı hissediyorsanız; harekette bir yanlışlık yok demektir. Bu hareketi de yine her gün bir set ve 20 tekrar olacak şekilde uygulamalısınız.
Göbek eritme egzersizleri kadar, beslenmeye dikkat etmeniz de büyük önem arz ediyor. Günde en az 3 öğün yemeli ve ara öğünlerle de ana öğünlere destek vermelisiniz. Sık sık, ancak azar azar yemenizde fayda var. Ayrıca yediğiniz besinlerde şeker, yağ ve tuz oranının olabildiğince düşük olması gerekir. Ara öğünlerde meyve, yoğurt ve sebze tüketimine özen göstermelisiniz. Her gün 1.5-2 litre kadar su tüketmeyi de ihmal etmeyiniz. Mümkünse hiç ekmek tüketmeyin, sabah kahvaltısında illa ekmek tüketeceğim diyorsanız; kepekli ekmeği tercih edin. Lokmalarınızı küçük parçalar halinde ağzınıza atın ve iyice çiğnedikten sonra yutun. Bu şekilde yediğiniz besinler midenize oturmayacak ve depolanma olayı da ortadan kalkacaktır.
kasvekuvvet.net sitesinden alıntıdırYazan: Özgür Doğan