Hafızayı Geliştiren Çocuk Oyunları: 7 Önerilen Hafıza Oyunu!

Çocuğunuzun öğrenme becerilerini geliştirmek istemez misiniz? Hafıza yeteneğini geliştiren oyunlara düzenli vakit ayırarak, çocuğunuzun etkin hafıza gücünden faydalanmasını sağlayabilirsiniz!

Hafıza egzersizlerine düzenli vakit ayırmak ve pratik yapmak, çocuklarda muazzam etkiler yaratabilir. Hayatın erken dönemlerinde geliştirilmeye başlanan hafıza yeteneği; harfleri, sesleri, şekilleri, renkleri ve numaraları tanımakla başlayıp, gelecekteki akademik başarılara uzanan bir yolculuğa dönüşüyor.

Çocuk oyunları hafıza yeteneğinin geliştirilmesinde hiç şüphesiz en yetenekli öğretmenlerden biri. Eğlenceli hafıza oyunlarına vakit ayırarak çocuğunuzun hafıza yeteneğini inanılmaz ölçüde geliştirebilir ve onları eğitim hayatına en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz.Hangi hafıza oyunlarını mı tercih etmelisiniz?

İşte; ebeveynler ve uzmanlar tarafından en çok önerilen hafıza yeteneğini geliştiren oyun tavsiyeleri!

01. Oyun Kartları

Çocuğunuzun aklında tutabileceği kadar oyun kartını bir masanın üstüne yerleştirin.

Ona bir süre masadaki kartları aklında tutması için zaman tanıyın. Kartları ters çevirin ve şimdi, ona aklınızdaki bir kartın nerede olduğunu sorun ve hatırlamasını isteyin. Bakalım doğru olanı hatırlayabilecek mi…

02. Farkı Bul

Farkı bul oyununu birçok materyalle oynamak mümkün. Dikkat yeteneğini arttırmaya yönelik hazırlanan kitaplarda bu egzersizleri bulabileceğiniz gibi, kendinizi dahil ederek DE hemen bir oyun oluşturabilirsiniz. Nasıl mı?

Çocuklarınızın ne giydiğinize ve size dikkatle bakmasını sağlayın. Odadan çıkın ve kendinizde ufak bir değişiklik yapın. Odaya tekrar geri döndüğünüzde sizdeki farklılığı tahmin etmesini isteyin. Sizce çocuklarınız aradaki farkı anlayabilecekler mi dersiniz?

biyoloji taban puanları 2019

Farkı bul oyunları çocuğunuzun konsantrasyon ve görsel bellek yeteneklerini geliştirir. Gördükleri görüntü ve bir önceki görüntü arasındaki farkı belirlemek, önemli hafıza yeteneklerine ihtiyaç duyar. Bunu pratik haline getirmek, hafıza yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.

03. Kulaktan Kulağa

Kulaktan kulağa oyununu çocuklar kendi aralarında oynayabilirler veya isterseniz oyunu ailecek oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyuna da dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı?

Oyunu başlatacak ilk kişi, aklında belirlediği rastgele bir mesajı yanındakinin kulağına fısıldıyor. Mesajı alan kişi de aynı mesajı yanındakinin kulağına fısıldıyor. Mesaj, son oyuncuya ulaştığında mesajın mucidi, son kişiye ulaşan mesaj ile kendi oluşturduğu mesaj arasındaki farkları söylüyor.

Son kulağa ulaşan mesaj sizce ilk mesajla aynı kalmayı başarabilir mi?

04. Bavulumu Topladım Oyunu

Bavulumu topladım oyunu da kulaktan kulağa gibi birçok oyuncuyla oynayabileceğiniz hızlı oyunlardan biri. İlk oyuncu bavulunu toplarken çantanın içine bir şey koyuyor. Bundan sonra, her oyuncu bavula yeni bir nesne ekliyor. Eklerken de önceki nesne ve eşyaları da sayması gerekiyor.

Örnek bir Bavulu Topladım oyunu tıpkı şuna benzer şekilde ilerleyecektir:

 • Bavula diş fırçası koydum.
 • Bavula diş fırçası ve ayna koydum.
 • Bavula diş fırçası, ayna ve telefon koydum.
 • Bavula diş fırçası, ayna, telefon ve kitap koydum.

05. Hikayecilik

Hikayecilik oyununu tek bir çocukla veya grup halinde oynayabilirsiniz. Oyunu başlatan oyun kurucusu basit bir kelimeyle hikayeyi başlatacak. Örneğin; “bir zamanlar” veya “uzun zaman önce” gibi…

üniversite sınavı değişiyor

İkinci oyuncu bu sözcüklerden herhangi birini kullanarak sonuna tek bir sözcük ekleyecek. Örnek bir hikayecilik oyununu sırasıyla şuna benzetebiliriz:

 • bir zamanlar
 • karanlık bir ormanda
 • yeşil renkli
 • Tüylü
 • bir kuş
 • yaşarmış

Önemli olan çocukların her eklenen kelimeyi bir öncekilerle birlikte aklında tutmayı başarması. Çocuklar hikayecilik oyunuyla hafızalarını geliştirirken içlerindeki yaratıcı tarafı da harekete geçirme şansına sahip olacaktır. Unutmayın, son cümlede her şeyi hatırlayan kazanır!

06. Bardağın Altında

3 tane bardak alın ve düz bir yüzeye ters şekilde kapatın. Birinin altına bozuk para koyun ve bardakları kendi etrafında, karışık sırayla hızlıca hareket ettirin.

Yeterince kafa karışıklığı yarattığını düşündüğünüzde, çocuğunuza bozukluğun hangi bardağın altında kaldığını sorun. Bakalım, bozuk paranın nerede olduğunu hatırlayabilecek mi?

07. MentalUP – Hafıza Oyunları

Bu listedeki tüm oyunlara ve yüzlercesine dijital olarak erişmeye ne dersiniz? MentalUP çocukların düşünme ve öğrenme becerilerini geliştiren online bir eğitim uygulaması ve pedagojik üründür. MentalUP’ın hafıza, dikkat, mantık, görsel ve sözel oyunları sayesinde, çocuklar eğlenerek bilişsel yeteneklerini geliştirebiliyor.

MentalUP kişiye özel zorluk seviyesiyle benzersiz günlük çalışma planları hazırlıyor. Bu sayede çocuğunuz güçlü yönlerini geliştirirken, güçsüz yönlerini de keşfedebiliyor. 3 milyondan fazla ailenin tercihi MentalUP ile çocuklar sıkılmadan, eğitsel maceraya atılıyor; zihinsel becerilerini geliştiriyor.

MentalUP – Hafıza ve Zeka Oyunlarını Hemen Deneyin

Hafıza Oyunları Hakkında Önemli İpuçları

 • Düzenli olarak oynayın: Hafıza oyunlarından en iyi faydayı sağlamak için düzenli olarak oynayın. Daha iyi bir hafızanın yolu daha çok pratik yapmaktan geçiyor.
 • Çocukların eğlendiğinden emin olun: Klasik oyunlar çocuğunuza ilgi çekici gelmiyorsa MentalUP gibi dijital ve eğlenceli çözümleri deneyin. Çocuklar eğlenceli buldukları oyunları tekrar tekrar oynamaktan sıkılmayacaktır.
 • Çocuğunuzun başardığından emin olun: Hafıza oyunları çocuğunuzu zorlamalı ama başaramayacağı kadar zor olmamalı. Eğer 4 nesneyi hatırlayabiliyorsa 6 nesneyi hatırlaması için onu zorlamayın. Önce başarmanın hazzını tattırın, sonra hedefi yükseltin.

Listemizdeki oyunlar haricinde günlük hayatta birçok işi çocuklarınız için birer hafıza oyununa dönüştürebileceğinizi unutmayın. Mesela alışveriş listenizi aklınızda tutmasını isteyin, odada yaptığınız bir değişikliği fark edip etmediğini sorun veya trafikte sıkışıp kaldığınızda hikayecilik gibi pratik oyunları oynayın.