Hayallerinizi Gerçekleştirebilirsiniz !

Kadriye PATAN – Üniversite Yazarı

Herkese merhabalar ?
Ben, sahip oluğumuz hayallerin bize gerçekleştirmeyilim diye verilen özel şeyler olduğuna inanmıyorum. Eğer sizler kendinize inanıyor ve güveniyorsanız bu uzun maratonda koşmaya hazırsınız. Şunu bilin inanıyorsanız ve güveniyorsanız bu hayatta elde edemeyeceğiniz hiçbir şey kalmaz. Sizler değil miydiniz “SBS” de çoğunuz istemediği okula giden ve orada 4 yıl mecburiyetten geçiren ? Şimdi istemediğiniz bir bölüme gidip istemediğiniz mesleği seçip bir ömür nasıl yapacaksınız ? Silkelenip kendinize gelin ! Hayal et ve bunu başar. Hayal ettiğiniz için, hayallerinize doğru koştuğunuz için sizi kutluyorum. Bu hayallerinize rakiplerinden farklı olarak hayatında bir kaç önemli taşı değiştirme vakti gelmedi mi ? Şimdi bu önemli taşları sıralayım :
1. Arkadaş ortamınıza dikkat edin . Arkadaşlarınız sizin çoğu zaman kaderinizi belirler. Unutmayın ki onlarda sizinle bu sınava girecek. Şimdi bana arkadaşlarımla ders çalışıyoruz ama demeyin şunu unutmayın ki arkadaşlarınızla asla ders çalışılmaz sizler bunu yapıyorsanız kendinizi gayet güzel kandırıyorsunuz. Eksik derslerin , konuların varsa hocalar sor onlara soramıyorsanız şayet video izleyin konuya tekrar göz atın ama bunu yalnız yapın arkadaşlarınızla değil.
2. Uyamayacağınız programlar yapmayın özelliklede uzun vaadeli programlar asla . Yok şu saatte uyan şunu çalış bunu yap gibi programlara asla işe yaramaz. Kendinize haftalık programlar yapın 1 hafta içinde hangi konulara çalışılacak, hangi konularda soru çözümü olacak bunları yazın ve uygulayın saatli programlara uymak zordur . Günlük bir soru limitiniz olsun ve o limiti hergün bir kaç soru dahi olsa arttırıp yerinizde saymayın.
3. Bu evde çalışamayanlar için geçerli hani şu evde ev halkı çay içiyorsa sizde kendinize çay molası verenler misafir geldiğinde onlarla oturup onlara hizmet edenler size diyorum? Kütüphaneleri kullanın gidip kütüphanelerde çalışın 2-3 kitap götürüp 4 saat verimli çalışabilirsin çünkü kütüphanelerde dikkatini dağıtacak bir şey yok.
Evet arkadaşlar bu yıl fedakârlık yılı unutmayın. Kendinize inanın. Kendine inanları kutluyorum, çünkü hayat sizin kendinize inanmanıza başlar. Neyi yapıp yapamayacağınızı sadece siz bilebilirsiniz bunu sizden başka hiç kimse bilemez. Çoğu zaman zorlanacaksınız ama şunu unutmayın zorluklar ve mücadeleler, insanın kendini geliştirmesinin bir yoludur. Etrafındaki çoğu şey senden daha zeki olmayan insanlar tarafından yapıldı. Bunu kavrayabildiğin zaman asla eskisi gibi olmazacaksınız. Madem bu sınav zor , diğer insanlar nasıl başarıyor bunu ? Çünkü peşinde oldukları şey onların hayallerine ilerdeki gelecekleri… Seninde hayallerin için artık ne yapman lazımsa onu yap ! Az uyuman gerekiyorsa az uyu. Bu dünyada hiçbir şey kolay değil. Asla vazgeçmeyin bir gün mutlaka kendinizi hayallerinizi yaşarken bulacaksınız artık çalışma vaktiniz geldi . Bahaneler üretmeyi bırakıp çalışmaya başlayın. 0’dan başlayarak rakiplerinize ulaşmak sizin elinizde onlar günde 5 saat çalışıyorsa sizler 7-8 saat çalışın bir sene sonra istediğiniz yerde olacaksınız. Size güveniyorum.