Hayırlı Bayramlar

Merhaba ,

Ben Üniversite’nun kurucularından, şimdi ise okuyucularındanım Bayram telaşı içerisinde bu yazımı okuyorsanız şimdiden teşekkür ediyorum Kurban bayramı geldi şimdi herkes kurban ile meşgul ama malum bayram 4 gün. Bu 4 günü nasıl değerlendirmeliyiz? Bu yazımda buna değineceğim. Ayrıca nerede o eski bayramlar bundan da bahsetmek istiyorum.

Nerede O Eski Bayramlar?  Tatil mi Bayram mı ?

Öncelikle bayramın öneminden bahsedelim sonra nasıl değerlendireceğiz ona geleceğim. Biz şimdi nerede o eski bayramlar diyen yaşlı amcaları ve teyzeleri görüyoruz. Dedelerimiz nenelerimiz de bunu söylüyor. Evet nerede o eski bayramlar diye ileri de bizde diyeceğiz. Çünkü günümüzde tatil=bayram , bayram=tatil olduHerkes yollara koyuldu ve turistik şehirler tıklım tıklım. Tabi ki tatil yapılması gerekiyor ama bu bayramda mı olmalı yoksa ayrıca bir zamanda mı olacak sizce ? 30 Milyon kişi bayramda yollarda olacakmış. Bayramda sıla-ı rahim için yola çıkanlar da olmakla beraber yerli tatilciler çoğunluk… Bayramda biz büyüklerimizi ziyaret edip onların hayır duasını alabiliriz. Tüm bayramı akraba ziyaretine ayırabileceğimiz gibi bir kısmında ziyaret bir kısmında tatil de yapılabilir. Ama benim düşüncem tatil için başka zaman dilimini kullanmakta. Tabi zaten tatilciler çoktan varmışlardır,bunu uygulamak artık bir daha ki bayramlarda olur.

baun endüstri mühendisliği

Bayramı Nasıl Değerlendirmeliyiz ? Ders mi ? Tatil mi ?

Bayramı değerlendirme de öncelik ne ders ne  tatil olsun , bayramı bayram olarak değerlendirelim Bayramda ders çalışmamız gerekiyor olabilir , bunu asla yapmayın demem. Ders çalışacağımız uzun bir eğitim sezonuna doğru ilerliyoruz ve kafamızı dinlememiz gerekiyor. Bayramda biraz kafanızı dinleyin derim ben. Akraba ve arkadaş ziyaretleri yapın , gezin dolaşın , evinize gelen misafirleri ağırlayın , sohbet muhabbet edin. İlla ders çalışacağım diyorsanız 3.gün öğleden sonra ve 4.gün derslere bakabilirsiniz. Ama ne tamamen ders çalışın ne de tamamen boş durun. Başlıkta ki sorumuzun cevabı ders ve tatili dengelememiz gerektiğidir.

Tamamen Derse Abanmak mı ? Dengeli ve Verimli çalışmak mı?

Bu ders ve tatil dengesini, ileride eğitim öğretim sezonu başlayınca veya ders çalışmaya başladıysak da şimdi  korumalıyız. Ders tatil dengesine , ders dinlenme dengesi diyebiliriz. Ders çalışmak beynimizin yoğun aktivitesini gerektiriyor. Beynimizin de dinlenmeye ihtiyacı var. Bu dinlenmeyi spor yaparak, resim yaparak, yeni bir şeyler üreterek değerlendirebiliriz. Mesela ben Tıp Fakültesinde çok yoğun bir ders programıyla mücadele ediyorum. Kafamı dinlendirmek için blog yazıları yazmaya karar verdim. Bu sitede yazıyordum ama farklı bir blog sitesi kurmak istedim. Boğaziçi,Bilkent, ODTÜ,İTÜ gibi köklü üniversitelerde okuyan veya Tıp,Hukuk ,Mühendislik gibi bölümlerde okuyanlar ile bir blog sitesi açmaya karar verdim.Sitemin adı dna x . Sizleri de siteme bekliyorum gençler. Hem okuyucu olarak güzel ve güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz hem de sizde blog yazarı olup kendinizi büyük kitlelere hitap ederken bulabilirsiniz. Yazar olmak isterseniz sitemi ziyaret edip yazar ol kısmından başvurabilirsiniz Bu dna-x yazısına tıklarsanız siteme gidersiniz. Ayrıca sitem hakkında yorumlarınızı da iletişim kısmından bana ulaştırırsanız sevinirim.Sizlerde kendinizi bu tip faaliyetler bulup sizi dinlendirecek şeyler yapın.

Sonuç Olarak : Dinlenme Önemli 

Evet dinlenirken, beynimiz öğrendiği bilgileri düzenler ve değerlendirir. Yıllar önce YGS birincisiyle bir konuşma imkanım oldu. Sınavda yapamadığı soruları çok üzerinde durmadan geçiyormuş. En sonunda o soruya dönünce bir bakmış ki soru çözülebilir oluyormuş. Bunun nedenini sorduğumda beyni arkaplanda o soruyu düşünyormuş. Sizde ders çalışıp molalar verin. O molada hafif sporlar yapın , kitap okuyun ,resim çizin , yazılar yazın…

Hepinizin Bayramı Mübarek Olsun, İyi Tatiller