HEDEF Mİ? YOK ESTAĞFURULLAH!

Şafak Yıldırım

HEDEF Mİ? YOK ESTAĞFURULLAH!“Doğu.. Batı’nın boşvermişliğine göğüs geren, çokluğu ile zedeleyen, yarım bırakılmış hayatların sürgüne gönderilmiş ender kuşların, akasyalarında dinlendikleri göçlerine misafirperverliğiyle kucak açan, iyinin ve kötünün harmanlı parmaklarının arasındaki kirleri aslında tırmandığı ve yol aldığı iltimaslı dağlardan, zor mücadelelerden geçerken kazandığı sembolik mükafatları olduğunu bilmeyen batılıların savaşı bu.”Herkesin dinlendiği yollar vardır. Biraz yorulduğumuzda bu Batı’nın boşvermişliğine dalar gideriz. Yorulduğumuzu anladığımızda yolumuzdan çıkıyorsak, evet gerçekten birçok şeyi başarmış, ama gerçekten de sıkılmışızdır. Sıkıntı değil! Eğitim sistemimizin bu derecede sınava bağlanmış olmasından mıdır bilmem?
Herkeste şu kanı düşüncelerin başında geliyor; “Zaten yapamayacağım, bari boşuna uğraşmayayım” veya “Liseyi bitireyim, ehliyetimi alınca salla gitsin” Biraz olayı realizme dayandırırsak üniversite mezununun ve yahut yüksek lisans mezununun bile iş bulması bir hayli zorken bu halet-i ruhiye hiç ele avuca sığmaz.

Bu ilk yazımda sizlere motivasyon vermeye çalışacağım. Lakin inşallah bir göz bebeğinizden girip, diğerinden çıkmaz. Genel olarak ortalıkta gezinen şu sözler beni gerçekten zorluyor. Öğretmenlerimizin “Hedefin nedir?” Sorusuna “Bilmiyorum” veya “Şansa artık” cevapları geneli yansıtıyor gibi. Bu soruların kısa ve net bir cevabı var. Hedefi olmayan bir insan ne çalışsa, ne kadar çalışsa çok zor. Hemen size şunu önerebilirim. En basitinden elimizin ucundaki “Google” dayıya girip, meslek testini araştırıp bunu kendinize uygulayabilirsiniz. Gelecek yazılarımda sizlere IQ’nun ve zekanın gerçek yüzünü göstereceğim. İyi hedefler, iyi testler.