İnşaat Mühendisliği Röportaj

YUSUF GÜNEŞ  –İTÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ 3.SINIF

balıkesir üniversitesi ingilizce öğretmenliği

Yazarla İletişim İçin Tıklayınbayburt üniversitesi taban puanları 2019

İnşaat mühendisliği genel olarak iki farklı konumda çalışmakta bir şantiyede iki proje ofislerinde.Şantiye şefi olursa eline bir proje verilir, onun belirli araziye uygulanmasını sağlar ve denetler teoride gözden kaçan bir şey varsa onu düzelterek uygular ama projeyi değiştiremez.Proje ofislerinde  çalışırsa mimarlarla koordineli olarak projenin değişmesine statikçe uygunluğuna bakarak mühendisliği yapmış olur.Ama bunların yanında bankalarda bile çalışma imkanı olabilmektedir kendisini hangi yönde geliştirirse o yönde ilerler mesela gayrimenkul üzerine yüksek lisansını yaparak bankalarda veya gayrimenkul şirketlerinde de yetkili olabilir.

Maaşlara gelince beklenenden az maaşlarla karşılaşır. Şantiyede ofisten daha çok verilir çünkü şantiye ortamı daha ağır ve genelde şehirden uzak olmaktadır.Üniversite farkı bi elektrik mühendisliğinde rol oynadığı gibi oynamıyor maalesef ama itü odtü gibi üniversitelerin adı olduğundan ve birçok büyük şirketin başında buralardan mezunlar olduğundan işe yarar.
Yurt dışında da birçok ülkede daha yüksek maaşla inşaat mühendisleri çalıştırılmaktadır
Türkiye çimento üretiminde ve tüketiminde Avrupa birincisi olduğundan sektörde iş imkanı hayli fazladır fakat istenilen düzeyde maaş alabilmesi için öğrencinin çok çalışması gerekmektedir
Matematiği seven ve fiziğe yatkın olanlar için zor bir bölüm değildir ve öğreneceği bilgisayar programları genel olarak basittir. Diğer mühendisliklere nazaran genelde kolay olduğu söylenir.