İzmir’deki Üniversiteler ve Taban Puanları

İzmir’deki Üniversiteler ve Taban Puanları

Ege’nin İncisi olarak anılan İzmir, Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri. Bir liman şehri olmasının yanı sıra ülkenin fuar merkezlerinden biri. Antik çağlardan itibaren önemli yerleşim yerlerinden biri olan şehir, günümüzde de sahip olduğu önemi koruyor.

Batısında Ege Denizi’i bulunan İzmir, Akdeniz iklim yapısına sahip. Şehre yeni gelen öğrenciler sıcak ve kurak yaz günlerine karşı hazırlıklı olmalı; ılık ve yağışlı geçen kış aylarında ise kendilerini koruyacak kıyafetlere sahip olmalılar.

Türkiye’nin en büyük ikinci limanına sahip olan İzmir, ülkenin önemli ticaret, turizm ve sanat merkezlerinden biri. Yüzyıllarca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmir’de Efes Antik Kenti, tarihi hamam ve çeşmeler, camiiler ve kiliseler bulunuyor. Şehir sahip olduğu çok sayıda tarihi eser ve varlığın yanı sıra modern mimarinin hakim olduğu çağdaş bir metropol görünümünde. 1945 yılına kadar Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olma özelliğini taşımasının yanı sıra, farklı milletlerden ve inanışlardan insanların yaşadığı bir kozmopolit olarak göze çarpıyor. Şehre yeni gelen üniversite öğrencileri için sıcak ve hareketli bir sahil kenti olmasının yanı sıra çeşitli yaşam biçilerini ve kültürleri barındırmasıyla da zengin bir yapıya sahip.

Uluslararası Sanat Festivallerinin düzenlendiği İzmir, Türkiye’nin en kapsamlı ve köklü fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. Şehirde canlı ve renkli bir sosyal hayat hüküm sürüyor. Öğrenciler gün içinde tarihi yerlere, Çeşme ve Foça gibi tatil köylerine gidebilecekleri gibi, günün ilerleyen saatlerinde Alsancak, Konak, Karşıyaka ve Bostanlı gibi hayatın uzun süre devam ettiği, barlar, cafeler, sinema ve kültür merkezleriyle süslü yerlerde sosyal yaşama dahil olabiliyorlar. Bunların yanı sıra İzmir su sporları ve doğa sporları için de pek çok olanağa sahip.

Hareketli ve canlı bir şehir olan İzmir aynı zamanda Tükiye’nin en yüksek okuma- yazma oranına sahip şehirlerinden biri. Önemli eğitim şehirlerinden biri olmasının yanı sıra pek çok devlet yurdu, özel yurt ve öğrencilerin rahatlıkla yaşamalarına elverişli olan ev imkanlarıyla barınma ihtiyacını karşılıyor. 120.000’i aşkın üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmasının yanı sıra her yıl 30.000’den fazla öğrenci İzmir’e yerleşiyor.

datça macunu şikayet

  1. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 
  2. EGE ÜNİVERSİTESİ
  3. İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  4. İZMİR DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ
  5. İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ
  6. İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ
  7. İZMİR TINAZTEPE ÜNİVERSİTESİ
  8. İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ
  9. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ