Kararlılık ve Hedef

Seher Ulutaş – ÜniversiteGo Yazarı

almanca öğretmenliği taban puanları 2018“Ne zaman bir karar vermem gerekse gözlerimi kapar ve aynı resmi görürüm.Ne zaman bir aksiyon almam gerekse kendime şunu sorarım: “Bu hareket bu resmi gerçeğe dönüştürecek mi?” ve ancak cevap evet ise o hareket ederim. Demir tahtta benim resmim, ve yanımda da sen.” –Lord Petry Balesihİnsan, doğduğu andan itibaren istekli bir varlıktır.

Büyüdükçe isteklerimiz de değişir, biz de! Geriye dönüp arkamıza baktığımızda belki bugün çocuksu gelen fakat hep orada kalacak olan, gerçekleştirdiğimiz ya da gerçekleştiremediğimiz hayallerimiz ve isteklerimiz vardır.Peki ya bugün? Bugün de hayallerimiz hedeflerimiz yok mu? Elbette varlar. Var olmalılar. Çünkü belli bir amaç doğrultusunda hayallerimiz olmazsa, o hedefe doğru bir adım bile atmazsak bizi biz yapan nedir? İnsanı değerli kılan da belli hedefler ve amaçlar doğrultusunda yaşamasıdır.

İyi bir üniversite! Hepimizin en büyük hayallerinin başında gelir. Aslında bir zamanlar bize çok uzaklarda imiş gibi gelen; lakin bir bakmışız ki büyümüşüz ve üniversite yolunda hayallerimiz bizi kendine çağırıyor. Bu yol her ne kadar zor bir süreç  olarak görünse de, yolculuğumuza ne kadar hazırlıklı çıkarsak yolun sonu da o kadar aydınlık olacak.

2017 ingilizce öğretmenliği taban puanlarıBu süreç içerisinde pek çoğumuzun karşılaştığı: “ Ders çalışmak içimden gelmiyor, ders çalışırken sıkılıyorum, bir türlü ders çalışma isteğim gelmiyor.” Gibi bizi alıkoyan parazitler var. Önceliğimiz, bu parazitlerden arınmak olsun.

Şöyle bir düşün. Hedefine ulaşmak istiyorsun ve bu hedefe giden yol ders çalışmaktan geçiyor. Fakat ders çalışma isteğin bir türlü gelmiyor. “ Dizi, sosyal medya, telefon…vb” şeyler daha cazip geliyor. HAYIR! İşte tam bu noktada devreye KARARLILIK giriyor. Bazı isteklerinin sınırını biraz zorlaman gerek. Ders çalışmak isteme, sevgili arkadaşım. Ders çalışmaya KARAR VER. Ne zaman ki kararların isteğinin önüne geçerse, işte o zaman seni kimse durduramaz.

gaziantep universitesi taban puanlari

Hatırla! Hayallerini gerçekleştirmek istiyordun ve karar verdin. Hazırlıklarını tamamladın. Yolculuğun sürecinde bazı şeylerden feda etmen gerek. Değmez mi peki? Hedefine ulaşmak için her şeye değer.

Ne demiş William Churchill: “ Uçurtmalar, rüzgar kuvvetiyle değil, bu kuvvete karşı uçtukları için yükselirler.”

O zaman tam da şu an karar ver. Çünkü hiçbir kuvvet bizi durduramaz.