Konuşurken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Güzel ve etkili konuşmanın sırrı nedir?

1- Düzgün bir diksiyonla konuşmanın temeli sestir. Konuşma esnasında karşımızdaki kişinin bizi duyabileceği çok yüksek veya çok alçak olmayan sabit bir ses tonuyla konuşmak gerekir. Bunun için de yapılması gereken diyafram nefesi kullanmaktır. Diyafram kullanımı sayesinde nefesinizi ayarlayabilir, ses tonunuzun ani iniş ve çıkışlarını engelleyebilirsiniz.2- Doğru ve etkili konuşmanın ikinci adımı artikülasyondur. Konuşma aygıtlarının sese biçim vermek için topluca çalışmasına artikülasyon denir. Konuşurken harflerin doğru yerlerden çıkması anlaşılabilirliği sağlar.biyomedikal mühendisliği taban puanları 2017

3- Anlaşılabilirlik için dudak, çene, dil ve yanak kasları gibi organların tam olarak çalışması gerekir. Bunun için dudak, çene ve dil egzersizleri yapmak gereklidir.4-) Yanlış söylediğiniz ya da söyleyemediğiniz sözcükleri dişlerinizin arasına kalem sıkıştırıp tekrarlayarak ve tekerleme çalışarak söyleyebilirsiniz.

5- Yazıda kullandığımız noktalama işaretlerini konuşma esnasında kullanarak doğru yerlerde duraklama ve vurgu yapmak konuşmayı etkili ve duygu içerikli kılar.

6- İletişimde beden dili yani jest ve mimikler sözcüklerden daha etkilidir. Akıcı ve doğru konuşmanın yanı sıra beden dilini kullanmak hem anlaşılmayı kolaylaştırır hem de konuşmayı etkili kılar.2018 tyt kimya konuları

matematik-bilgisayar bölümü

7- Konuşmanızda farklı sözcükler kullanmak yani kelime dağarcığının geniş olması çok önemlidir. Bunun için yapılması gereken kitap okumaktır. Kitap okuyarak kelime dağarcığınızı geliştirebilir sözcüklerin doğru yazımını ve okunuşunu öğrenebilirsiniz.

8- Devrik cümle kurmak konuşmanızın akıcılığını engeller bu nedenle dikkatli bir şekilde düşünerek konuşmalı ve devrik cümle kurmamalıyız.

9- Sunum ve konferans gibi topluluk önü konuşmalarda heyecanınızı yenmeniz sesinizin titremesini engeller. Bunun için ihtiyacınız olan biraz özgüven. İyi bir dış görünüş ve diyafram egzersizleriyle yeterli özgüveni sağlayabilirsiniz.

10- Bulunduğunuz yeri tarif etme, herhangi bir nesneyi, kişiyi ya da olayı yorumlama gibi basit oyunlarla kendi kendinize akıcı konuşma çalışmaları yapabilirsiniz. Bunların dışında insanlarla sohbet etmek, fikir beyan etmek özgüveninizi arttıracak ve iletişim yeteneğinizi güçlendirecektir.

Konuşurken şu noktalara dikkat et – Konuşma Stratejisi  

(GAZALİ’DEN EY OĞUL NASİHATLERİ)

  1. Söz verdiğinde onu mümkün olduğu ölçüde yerine getir.
  2. Konuştuğunda ancak doğruyu söyle.
  3. Sağırlara seslenir gibi konuşma.
  4. Dilsizlere hitap eder gibi sesini kısma.
  5. Makbul söz söyle, güzel konuşmaya çalış.
  6. Seni dinleyenin olduğu takdirde konuş.
  7. İlgi duyulmayan yerde konuşma.
  8. Halkın kabul etmeyeceği ve garip karşılayacağı olaylardan söz etme.
  9. Bazı sözleri devamlı olarak tekarlayıp durma: “Yani, ondan sonra, evet evet evet, hayır hayır hayır,” ve benzeri gibi…