KÖPRÜDEN SONRASI ÜNİVERSİTE

BEYZA EROĞLU

Yeni bir ayı karşıladığımız günlere geldik. Elveda kasım merhaba aralık moduna girebiliriz öyleyse. Kasımda doğaya ayak uydurup arındıysak, aralığın bize verdiği mesajı daha iyi alabiliriz artık.

Öncelikle ayların isimlerinin nereden geldiğini bilip bilmediğinizi sorgulayın. Sonra da öğrenmeye aralık ile başlayalım. ARALIK: gayet anlaşılır olduğu üzere Türkçe bir kelimedir. Eski yıl ile yeni yıl arasında kaldığı için bu aya aralık ismi verilmiştir.Eski yıl ile yeni yıl arasında kalan ay. Bu bize neyi anlatıyor?

Mezuna kalan biriyseniz –benim gibi- çok şey anlattığından eminim fakat genelleme yaparsak büyük ümitlere başlayıp, sona doğru bize büyük dersler veren bir yılın devredişi diyebiliriz. Yeni yıl ise umutlar, radikal kararlar, atılımlar demek.

Lise eski yıllarınız, üniversite geleceğiniz, yeni hayatınız demek! Yani aralık ayı, sizin hedeflerinizin köprüsü konumunda.

Geleceğin mühendislerine buradan sesleniyorum, bir köprü inşa ediyorsanız en çok neye dikkat edersiniz? Sağlamlığına değil mi? Evet, kesinlikle.

YGS ye 100 gün kaldı. Umarım sizi sarsmamışımdır ama eğer 100’ü 24 ile çarpar ve boşa giden saatlerinizi toplamdan çıkarırsanız sizi sarsanın kendiniz olduğunu fark edebilirsiniz. Ben yaptım, epey sarsılmıştım ama geçiyor.

2020 tyt fizik konuları

Daha önce YGS sınavına girdiğim ve bu süreci maksimum zararla atlattığım için size birkaç şey söyleyebilirim sanırım. Okurken üşenmemeniz için listemden 2982932478374834783748 maddeyi atarak yazacağım.

  •       GENÇLİĞİnizi geri getiremeyeceksiniz, 18 yaşından sonra devlet sizi çocuk saymayacak ve tabii toplumda o yüzden zamanınızı pişmanlıklarla geçirmeyin. Ders çalışın ama eğlenmeyi de unutmayın! Sinemaya gitmek sizi başarısız yapmaz, çalışmamak sizi başarısız yapar.
  • SAĞLIK!!!!!! Sağlık sadece fiziksel sağlamlık değildir, ruhunuzu incitmeyin. Psikolojinizi önemseyin, gerekirse yardım alın ama görmezlikten gelmeyin. Hastayken küçük bir tropikal orman yeseniz de önemli olan hasta olmadan önlemini almak…
  • PSİKOLOJİ’yi ayrıca ele almak daha doğru. Etrafınızı bakın ve kimsenin eskisi gibi olmadığını görün. Belki de eski ortamınızda değilsiniz, sınav için okul/ dershane değiştirdiniz önemli değil, herkesi etkileyen bir durumdasınız. Arkadaşlıklarınız bozulabilir, onları tanıyamadığınızı düşünebilirsiniz. NORMAL. Bunun bir yarış olduğunu düşünürseniz, sizin hatalarınızın onların başarısını arttırdığını anlayabilirsiniz. Bunu eleştiremem sizde düşünmeyin. Sadece elinizden geleni yapın ve sonra elinizden gelenin daha fazlasını da yapın. Zaten eğer, kendinizle ve hayallerinizle alakadar olursanız, etrafınızdaki gürültü gittikçe sessizleşecek. Bu izole olmakla ilgili de değil. “Düşünce, düşüneni değiştirir.” Değişecekseniz, olumlu olsun. Not: hayat, hiç almadığın özürleri kabul etmeyi öğrendiğin zaman daha kolaydır.
  • UZMANLAR’ın her dediğine inanmayalım. Sevmediğimiz, sevemediğimiz, anlaşamadığımız birçok öğretmen olmuştur, olacak da hayatımızda. Sizden ve yapabileceklerinizden şüphe etmelerine izin vermeyin. Eğer ediyorlarsa, başarınızla en güzel cevabı vermelisiniz.

“bir yaban arısı kanatlarının çapı ve ağırlığı itibariyle aerodinamik kanunlarına göre asla uçamaz. Tüm fizikçiler bu konuda aynı şeyi söylüyorlar. Ama yaban arısı uçuyor. Neden uçtuğunu sorarsanız, bence aerodinamik kanunlarını bilmediği için uçuyor. Zavallı yaban arısı aerodinamik kanunlarını bilseydi uçmaması gerektiğini düşünür ve asla uçamazdı.”

Okuduğum zaman epey hoşuma gitmişti, öğretmenlik kutsal bir meslektir bunda hemfikiriz fakat öğretmen atarken içinde çocuk sevgisi, öğretme aşkı var mı diye bakılmıyor. O yüzden kim ne derse desin, her zaman yapabileceğinize inanın. Einstein, Edison gibi dâhiler bile küçükken öğretmenleri tarafından istenmemişti.

  • LYS çalışmak için beklemeyin. Bence kasım aralık LYS çalışmaları için en iyi dönem. YGS konularınız neredeyse bitmiştir ve bence LYS için beklememelisiniz. Mezuna neden kaldım, LYS’ ye çalışmadığım için kaldım.

KAMU SPOTU:

> LYS ÇALIŞSAM DA UNUTURUM DEMEYİN, UNUTMAMAK İÇİN DÜZENLİ TEKRARLARINI YAPIN.

>   YGS Yİ TAMAMEN KENARA İTMEYİN, ÇIKMIŞ SORULARIN HEPSİNİ ÇÖZÜN VE DENEME YAPIN.

>  NETLERİNİZ ARTMIYORSA HATAYI KENDİNİZDE ARAYIN ÇÜNKÜ HATA KİMDEYSE ÇÖZÜM DE ONDADIR.

  • Matematik nasıl fullenir, YGS şifreleri, bir haftada 91832938 puan nasıl arttırdım gibi videolar için henüz erken, pes etmeyin. Mezuna bırakmayı düşünen varsa düşünmek için de çok erken. Her hafta karşılaştığım 12. Sınıf öğrencileri mezuna bıraksam mı diye soruyor. Uzaktan eğleniyor, mutlu ve kendinden emin gözüküyor olabilirim yakından da öyle ama içten içe yükselen kaygılar da en az sizin şartlarınız kadar zorlayıcı. Mezuna bırakmak isteseniz de çalışmayı bırakmayın çünkü “insan çalışmadan ne yapacağını kestiremez” bu ilham veren bir sözdür. Ne için mezuna bırakacaksınız? 10 net fazlası içinse 40 net bile arttırmak için şansınız var.

Dediğim gibi hatayı, eksiği kendinizde arayın. Dershaneye, okula, hocaya iyi anlatmadığı için kızmayın. Hiçbir kaynağı olmadan da sizinle aynı sınava giren insanlar var. Önemli olan sizin ne kadar emek verdiğiniz.

“bir okçu hedefini şaşırdığında dönüp kendine bakar. Hedefin vurulamaması hedefin suçu değildir.”

Bir oku en uzağa atmak için de okçu, oku en geriye kadar çeker. En geriye! En büyük çıkışları yapmak için bazen böyle geriye düşmeniz gerekebilir. Yılmayın. Düştüyseniz, düştüm deyin, düştüğünü anlamayan biri kalkamaz ki…

  • Sayısalcılar için söylemek istiyorum sosyal yapmak önemli. Günlerce çalışın demiyorum ama bunun eğitimini aldık, sıfırdan öğreneceğimiz bilgiler değiller. Hatırlamak için göz atmanızda fayda var. Eşit ağırlık okuyan arkadaşım benden çok fizik yapıyordu mesela…

Evet. Bu süreçte ayakta nasıl kalınır adlı bir yazının sonuna geldim. Ben ayakta kalamadım yıkıldım ama başkalarının hatalarından ders almak önemlidir. Çünkü bütün hataları yapıp, doğrusunu öğrenmek için vaktimiz yok. Vaktimiz yok demişken 100×24 ten düşmeye başlayın. Etrafınızda duymuyor musunuz 130- 120- 140 net yapanları. 160 soruluk bir sınav için bütün sene uğraşıp 120 iyi demeyelim. En iyisi 160 sakın unutmayın, hedefiniz daima yıldızlar olursa başınızı yere eğmezsiniz.

Ve de

“Hiç kimse senden iyi değildir ama sen ortaya bir şey koymazsan, sende hiç kimseden iyi olamazsın.”

Şimdi kendi isteğin, hür iradenle, kimsenin baskısı altında kalmadan harekete geç. ROBERT FULTON öyle yapmış ve başarmış.

ROBERT FULTON KİM? İlk buharlı gemiyi icat eden isimdir. Sanayi devrimi buharlı gemilerle mi başlamıştı? Adam böyle olsun istememişti şüphesiz neyse.

Robert Fulton, buharlı gemi modeli üzerinde çalışırken arkadaşları onu vazgeçirmeye çalışmışlar. Çünkü gerçekleşmesi imkânsızmış. (İnsanlar burada ikiye ayrılıyor işte.) ona, gel sen bunu boş ver, yelkenli gemilerin hızını ve randımanını arttıracak bir şeyler düşün demişler. (geniş görüşleri –vizyonun Türkçesi- dar)

Robert ise onlara “ hayır, gelişmek için dış kaynaklara dayanan bir şey beni ilgilendirmez. Güç o şeyin içinden gelmeli…” demiş.

Herkese HAYATTA başarılar.