KOSGEB Hibe Destekleri Nasıl Alınır ?

KOSGEB, ülkemizde birçok kişinin yüzünü güldürmekle birlikte birçok işte başarılı olmasını da sağlamaktadır. Ülkemizde birçok vatandaşımız kendi iş yerini kurmak istemekte fakat gereken maliyeti sağlayamadığı için bu planı sadece hayal olarak kalmaktadır. İşte KOSGEB tam burada devreye girerek çeşitli kredi destekleriyle birlikte geri ödemesiz hibe kredisi bile sağlayabilmektedir. Girişimci vatandaşlarımızın kuracakları iş yeri için gereken bütün masrafları karşılamayı hedefleyen KOSGEB, hibe desteği olarak 50.000 TL vermektedir. İşin kurulması sonrasında ise eğer ki girişimci talep ederse 100.000 TL faizsiz kredi imkanlarını da sunmaktadır. 100.000 TL faizsiz kredi imkanından yararlanmak için başvuruyu ancak işi kurduktan 1 yıl sonra yapabilirsiniz.

ankara sosyal bilimler üniversitesi taban puanları 2017

KOSGEB 2017 Sıfır Faizli Destek Kredileri

KOSGEB, devletimizin belirlemiş olduğu bütçenin doğrultusunda ve buna uygun olarak hareket etmekte olan bir devlet kuruluşudur. KOSGEB daha önceki yıllarda da olduğu gibi içerisinde bulunduğumuz 2017 yılında da desteklerini vatandaşlarımıza sağlamaktadır. KOSGEB destekleri 2017 yılında iyice artmıştır. Sadece iş kurmak için değil var olan işini büyütmek içinde birçok kişiye destek sağlanmaktadır.KOSGEB 50.000 TL Hibe Desteği

KOSGEB 50.000 TL geri ödemesiz hibe desteğinden faydalanmak isteyen kişiler, KOSGEB’in uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış olması gerekmektedir. Bu eğitim ücretsiz olarak sağlanmakta olup, belli bir kişiye ulaşabilen her il ve ilçede verilmektedir. Bu desteğe başvuran kişilerin iş planı tasarlayabilen nitelikte olması gerekmektedir. 50.000 TL hibe kredi olanağından faydalanacak olan kişiler Kosgeb başvuru tarihleri sırasında başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

50.000 TL Hibe Desteğinden Sonra 100.000 TL Faizsiz Kredi İmkanı

50.000 TL hibe desteğinden faydalanmış olan kişiler iş yerlerini kurduktan bir yıl sonra iş yerlerini büyütmek isteyen girişimcilere 100.000 TL faizsiz yani sıfır faizli kredi desteği verilebilmektedir. Bu kredi sayesinde birçok kişi işlerini yüksek seviyelere çıkarmaktadır. Aynı zamanda bu krediyle gelirlerini iki katı üstüne çıkarma şansı yakalayan girişimciler, ülke ekonomisine de katkı sağlayabilmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Yeni bir iş yeri kurmak isteyen girişimci vatandaşlarımız bu devlet destekli programlardan faydalanmak için KOSGEB’in uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmalıdırlar. Bu eğitime katılmayan hiçbir girişimci bu destek programlarından faydalandırılmayacaktır. Bu eğitimin sonrasında alınacak olan girişimcilik sertifikasıyla birlikte KOSGEB desteklerine başvurular gerçekleşmektedir. Bu kurslar yeterli kişi sağlanan bütün il ve ilçelerde ücretsiz olarak KOSGEB tarafından sağlanmaktadır.

KOSGEB Desteklerine Başvurmak İçin Gereken Şartlar Ve Evraklar

KOSGEB kredi başvurusu yapacak olan vatandaşlarımız ilk olarak KOSGEB’in belirlemiş olduğu şart ve koşullara uymalıdırlar. Bu şart ve koşullara uyduktan sonra gereken evrakları da tamamlayarak başvurularını tamamlayabilirler. Esnaflar ilk olarak bu başvuruları gerçekleştirmeden önce kafalarındaki işin bir planını yapmalıdırlar. İş projesi oluşturmayan hiçbir girişimci bu desteklerden faydalandırılmayacaktır. KOSGEB başvuru şartları;

  • KOSGEB kayıt işlemlerini başvuru tarihleri arasında tamamlamak.
  • Programda talep edilen belgelerin tamamlanması,
  • Gereken kurs eğitiminin başarı ile tamamlanması,
  • Başvuru yaptığınız sektörde, son 1 yıla ait başka bir iş yerinizin olmaması,
  • Aynı proje ve iş planıyla 3 defa ret cevabı alınmaması,
  • Hazırlanan projeyi başka bir KOSGEB merkezine sunmamış olmak gerekmektedir.

Gereken evraklar ise;

  • Başvuran kişi esnaf ise E-KOBİ ve Beyanname kaydı,
  • Başvuran kişi girişimci ise başvuru formu,
  • Sistemden doldurulması gereken KOSGEB taahhütnamesi,
  • Esnaf için KOBİ ticari kredilerinde istenen bütün evraklar istenmektedir.

KOSGEB Kredisi Kişiden Kişiye Değişir Mi?

KOSGEB yapmakta olduğu desteklerini erkeklere oranlara kadınlara daha çok vermektedir. Bu durumu oran bazında alırsak kadınlarımıza %90 gibi bir oran ayrılırken erkeklerimize ise %70 gibi bir oran payı düşmektedir.

kaynak: https://www.fuatcakmak.com.tr/