KYK Yurt Başvuruları Başladı

KYK YURT BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

Bir üniversite programına yerleşen öğrencilerin barınma ihtiyacı için başvuracağı KYK yurt işlemleri, bugün kullanıma açıldı.
Başvuru ekranı : https://www.turkiye.gov.tr/kyk-yurt-basvurusu

KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun da yönlendireceği E-Devlet üzerinden yapılabilecek başvurular için, adayların öncelikle bir E-Devlet şifresine ihtiyaçları olacaktır.

* E-Devlet üzerinden şifrenizle giriş yapacağınız sistem üzerinden yurt başvuru sayfası karşınıza gelecek. Bu sayfada aşağıda bizim de belirttiğimiz uyarılarla karşılaşacaksınız. Bu uyarıları okuduktan sonra aşağıdaki “Kabul ediyorum”u işaretleyip, “Devam et” butonuna tıklayınız.

*Ardından açılacak olan kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfayı teyit ettikten sonra yeniden “Devam et” butonunu tıklayınız. Eğer burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, aynı sayfada yer alan “Kimlik bilgilerim” linkine tıklayarak düzeltme talebinde bulununuz.

*Bundan sonraki adımlarda ise, Öğrenim Bilgileri, Bilgilendirme Mesajı, Adres Bilgileri, Özel Durum Bilgileri, Aile Bilgileri, Önizleme, İşlem Sonuç gibi bilgiler sırasıyla sizden talep edilecek. Bu bilgileri de sisteme girdikten sonra yurt başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER

1.Örgün Eğitime kaydı olmayan öğrenciler,
2.Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almış öğrenciler,
3.Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışan öğrenciler,
4.Sabıka kaydı bulunan öğrenciler (Taksirli suçlar hariç),
5.Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler,
6.Ailesinin ikametgâhı okulun bulunduğu belediye sınırları içerisinde bulunan öğrenciler

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 
1.Başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyip kavradıktan sonra cevaplayınız.
2.Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan yurda girmenizi engelleyeceğinden bildirimlerinizi gerçeğe uygun yapınız.
3.Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.
4.Bekârsanız anne ve/veya babanızın, evli iseniz kendinizin ve/veya eşinizin gelirleri diğer kamu kurum ve kuruluşlarından teyit edileceğinden bilgileri tam ve doğru olarak giriniz.
5.Başvuruda bulunduktan sonra başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

haliç üniversitesi ücretleri 2019

Yurtlarda Barındırma Koşulları :

Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmak,
Şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan görme engelli, felçli, bir kolu veya iki kolu veya bacağı olmayan, skolyoz hastaları olan öğrenciler hariç; öğrencinin ailesinin yurdun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi.
Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunmamak,
Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “ Süresiz çıkarma cezası” almamış olmak,
Yabancı Uyruklu öğrenciler için emniyet makamlarından alacakları oturma izin belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermek,
Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması,
Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması,