LYS BİZDEN NE İSTER?

Beyza EROĞLU

Odanızda kendinizi derin düşünceler içinde buluyorsanız ve ülke gündeminden de karışmış hedefler gerçekler tablonuz varsa üzülerek söylemeliyim ki, aynı paydadayız. Ailenize gelen her telefonla tekrarlanan kısır bir döngüde hatta sonbaharın hüznünü de almış bir günün içindeyiz. Neyse ki saatler sonra 12 Mart bir efsane olarak geçmişe ait olacak. Tarihe bugünü kısaca not etmek istersem şunu söyleyebilirim: Emeğimiz emanetiniz değil.

Hep öyle değil midir zaten? YGS yoruma dayalı ve bilgiden çok dikkat ölçen bir sistemdir. Bu sebeple bir klişe olarak ÖNEMLİ OLAN LYS demek lazım. Çok sevgili matematik öğretmenimin deyişiyle: “YGS pes ettirme sınavıdır.” Ve sisteme pes etmeyenler, başladığı işinin sonunu getirecekler lazım…Her şeyi geçelim, yarın yeni bir gün yeni şeyler söylemek lazım.

LYS NEDİR?

‘LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı üniversite hayali için ter döken adayların YGS’de 180 barajını geçmeleri halinde girebilecekleri ve 4 yıllık lisans programlarına yerleşebilecekleri genel sınavın adıdır.’ Fakat LYS yine de nedir?

yurtdışı banko maçlar

EMEKTİR.

Bilenle bilmeyenin ayrıldığı yerdir.

Bizim bundan sonra tek muhatabımızdır. YGS’yi bir soykırım olarak değerlendirmeyen kesime de gönül koyuyorum.

Hevesiniz kaçtı, haklılık %99

Moraller ziyan, süre az diyenler de haklı ama nereden, nasıl, ne kadar soru geldiği belli olan bir sınav için çalışmak daha kolay, konular birbirini tamamlar nitelikte ve en önemlisi lise hayatınız boyunca iç içe olduğunuz konular.

Önümüzde en az iki sınav var. İki fırsat. Çoğumuz daha sonuçlanmamış bir maç için umutsuzluğa kapılıyoruz. Soyunma odasından çıkıp oynamanız gereken ikinci yarıyı düşünmemiz gerekiyor. 90’da atılan gol çoktur değil mi? Bugünkü takım sorusundan sonra böyle bir örneği hoş görmezseniz anlarım.

Size müjdeli bir haber daha vereyim: ÖSYM harika bir karar vererek LYS’ye yüklenmiş konuları ayıklayıp YGS’ye atmıştı hatırlarsanız. Bizde kesin bunu sorarlar diye güzel güzel POLİNOM, PARABOL, II. DERECEDEN DENKLEMLER, KARMAŞIK SAYILAR, TRİGONOMETRİ çalışmıştık ya, hiçbirini sormayıp ( polinom sorusu görünümlü fikir karmaşasını saymazsak) yerine bir sürü problem sordu ya, o konuları kısa bir tekrarla halletmiş olacağız. Yani sıfırdan bir LYS sürecimiz olmayacak. NE HOŞ!

istanbul ticaret üniversitesi ücretleri 2018

Biyoloji zaten YGS LYS ayrımı yapmadığı için yine +1 fizik keza öyle…

Uzun lafın kısası: LYS’de bugün her ne olduysa telafi etme şansınız var. Bunun için de yapılacak tek şey var: Çalışmaya başlamak.

Yarın pazartesi, daha iyi bir başlangıç olamazdı. Harika ve tam verimli bir gün geçirip finali İÇERDE izleyerek yapabilirsiniz.

  • Müfredatı önümüze koyalım ve bütün planımızı ayrıntılı bir şekilde yapalım. İyi bildiklerimizi, hallettiğinizi düşündüklerimizi soru çözerek pekiştirelim.
  • Deneme çözmeye en kısa zamanda başlayalım.

Not olarak; güçlü bir Türkiye için güçlü bir nesil yetiştirmemiz gerek. Türk olmak sadece korkusuz savaşçı olmak değildir. Kavimler göçüdür, orta çağın kapanmasıdır, İstanbul’un fethidir. Tarihimize nasip olmuş yüzlerce bilim adamı, felsefeci, şair, ressam, müzisyen, bürokrat, mimar, doktor var. Atatürk’ün ‘sahip olduğun asil kan’ dediği kan sende ve yapabileceklerin sadece sistem böyle olsaydı dediğinde olmamalı. Akıntıya inat gideceğin yere gitmek için her gün daha çok çalış. Çünkü Türk olmak çok daha derin bir şey ve emeğimizi emanet ettiğimiz demekten daha doğru olarak gençliğimizi feda ettiğimiz bir düzeni düzene sokmak için hepimizin atması gereken adımlar var.

Sistemden yakınıyoruz, öğretmenlerden, müdürlerimizden, sanatçılarımıza kadar fakat değiştiremiyoruz. Demek ki eksik herkeste.

İlkokul okuma yazma demek ve biraz dört işlem. İşler ortaokulda başlıyor, yani sorumluluk almak ve öğrenmek. Parça parça her şeyden fikir sahibi olmak. Sonra lise, hayat en iyi konuşmasını burada yapıyor kuşkusuz çünkü mahallenizin yakınında olduğu için değil, seçilerek gittiğiniz bir kurumda tanıştığınız ama her gün yeniden tanışmak zorunda olduğunuz insanlarla birlikte sosyal çevrenizi yapıyorsunuz. Sadece bir eğitim olarak kalmadan hayatınız boyunca başınıza gelecek şeylerin ağlarını örüyorsunuz. Her insan yeni bağlantılar ekliyor ve beyniniz tüm bu süreçte her şeyi algılamakla, ayak uydurmakla meşgul. Lise sınav demek, yazılı demek bunların ötesinde. Anlayışı biraz az ve sizi bir üst seviyeye taşımak için emek harcayan mekanizmadaki öğretmenlerle tatlı sert bir yer. 9.sınıf ne demek? Temel kavramlar. 10.sınıf? polinomdur, çarpanlara ayırmadır vs. 11? Karmaşık sayı vs. tabi her sene değişen sıralamalar için üzgünüm, bizim zamanımızda böyleydi 12? 12 kocaman bir kaos.

Bütün liseyi çöpe atmak ve her şeye sıfırdan başlamaktır 12. Zamanında sorumluluk almayıp sınava son gün çalışanlarız hepimiz. Emekler çöpe gidiyor diyoruz ya her sınav günü. Beynimiz birkaç ayda o kadar çok şey için uyarılıyor ki bazen ona haksızlık ettiğimizi düşünüyorum.

Bütün liseyi çalışarak mı geçirmeliydik diyorsanız size şunu söylemeliyim. En azından çalıştığımız kısmında verimli olsaydık, bugün yaptıklarımızın daha sağlam temelleri olurdu. Çünkü beyin hatırlar. Ben bu anı hatırlıyorum dediğimiz zamanlardaki gibi. Yıllardır tarih işliyoruz. Hepimiz, sayısal olsak bile 11’e kadar görmedik mi? Hepimiz yazım yanlışlarının Türkçe’nin mihenk taşı olduğunu biliyoruz ama yine de yapamıyoruz? İngilizce yine aynı şekilde… Sorun hem sistem hem bizde. Biz sorumluluk almıyoruz, zamanı gelince yapmak üzere erteliyoruz. ( Türkçe’deki soruda olduğu gibi) okulda geçirdiğimiz saatler kısalsın istiyorsak, okulda öğrendiklerimizi eve taşımamız gerekiyor. Düşününce sizde hak veriyor musunuz? Çalıştım derken bile aldığımız halde çözmediğimiz onca kitapla göz göze gelmiyor musunuz?

cümlenin öğeleri konu anlatımı video

Amacım sadece farkındalık yaratmak.

Bunu okuyan bir 9.sınıf öğrencisi telefonunu bırakıp hayatı hakkında biraz düşünsün diye çünkü yolun başı orası.

Bunu okuyan bir 12. Sınıf mezuna bırakmak için acele etmesin diye çünkü burası yol ayrımı.

Artık ertelemeyi bırakalım. Sorumluluk aldıkça bir şeylerin düzelebileceğini göreceğiz.

‘Elimizdeki sosyal hayatımız’ bizi gerçek dünyadan çok uzaklaştırıyor, şimdi uzaklaşmamız gereken hayat orası.

12 Mart bir cümle evet ama son söz daha söylenmedi. LYS doğru adım atanlar için, yani sizler, kazançlı bir yatırım.

Harika bir yaz tatili için, LYS için çalışmayı seçin sloganımla yazımı noktalıyorum.

RUN!