LYS’DE BAŞARILI OLMAK İÇİN SON AY TÜYOLARI

lys ye bir ay kala neler yapılmalı ?

1-Stresin azı karar çoğu zarar

Sınav kaygısı,“Eyvah çok kötü olacak, hiçbir şey hatırlayamayacağım, soruları yetiştiremeyeceğim, yanlış yapacağım, arkadaşlarıma ve aileme rezil olacağım” gibi kötü bir sonuç bekleyerek, olumsuz duygularla dolu olmaktan kaynaklanıyor. Biraz stres de kaygı da gerekli ve doğal. Ama stres ve endişenin fazlası sizi başarısızlığa sürükleyebilir. Bu durumda “LYS gideceğim üniversiteyi belirleyecek, bu benim için önemli, ne yapmalıyım?” diye düşünerek “Oturup çalışmalıyım, zayıf yönlerim varsa kuvvetlendirmeliyim.” gibi yapıcı ve tamamlayıcı çözümler üretmelisiniz.

Sınav kaygısını azaltmanın en önemli yolu, verimli çalışmak ve hazır olmaktır. Kendinize güveniyorsanız, kaygınız azalır. Yani “Ben yeteri kadar çalıştım, elimden geleni yaptım.” diyorsanız, bu kendinize güvenmenizi sağlar ve kaygınızı azaltır.2-Bahar sizi kandırmasın

LYS uzun soluklu bir maraton. Sürecin sonuna doğru yorgunluk ve motivasyon kayıpları yaşayabilirsiniz. Bu konuda en büyük etki de bahar. Devamlılık, başarı için çok önemli. Bu işi sonuna kadar götürmek için yola çıktınız.Kuş sesleri, çiçekler ve güzel hava sizi çağırsa da hedeflerinize ulaşmak için, fedakârlık yapmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Kendinizi yeniden motive edin ve çalışmaya devam edin.

bilgisayar öğretmenliği taban puanları 2015

3-Açık uçlu sorular sizin için avantaj

Bu yıl LYS’de ilk kez açık uçlu sorular olacak. Bunların sayısı çok fazla değil. Tüm LYS’Lerde 3’er açık uçlu soru yer alacak. Peki bunları nasıl cevaplayacaksınız? Çalışma düzeninizi biraz değiştirmelisiniz. Konu çalışırken ağırlıklı olarak yazarak-not alarak- çalışılırsanız, bunları yanıtlarken zorlanmazsınız. Ayrıca bu sorularda yanlışlar doğruları götürmeyecek. Yani doğru yaparsanız puan alacaksınız, aksi durumda ise bir kaybınız olmayacak. Bu nedenle  bu soruları mutlaka yanıtlayın. Ayrıca unutmayın, bu sorularda yanıtları önce cevap kağıdına yazacaksınız, sonra da kodlayacaksınız.

4-Eksik Konularınızı Tekrar Edin ve Tamamlayın

Sınava bir ay kala yapılabilecek en faydalı şeylerin başında eksikleri tamamlamak gelir. Eğer tamamlamadığınız, tam olarak anlamadan geçtiğiniz, hiç çalışmadığınız konular varsa bunları belirleyin ve özet olarak verilen kaynaklardan ya da kendi notlarınızdan çalışarak konuları öğrenin. Özellikle püf noktalara ve karıştırdığınız kavramlara bakın.

denizcilik fakültesi taban puanları

5-Çıkmış Soruları Çözün

Eğer bugüne kadar bakmadıysanız ve konularınız bittiyse çıkmış sorulara mutlaka bakın. Çıkmış soruların çözümlerini anlatan video dersler izleyin ya da çözümlü kaynaklar çözün.

6-Deneme Sınavlarını Gerçek Sınav Stratejinize Göre Çözün

Öncelikle mutlaka sınavda uygulamak için bir stratejiniz olmalı. Hangi derse ne kadar süre ayıracaksınız, önce hangi derslerden çözmeye başlayacaksınız, çözme sıranız nasıl olacak vb. Bunun gibi belirlediğiniz stratejileri deneme sınavlarında mutlaka uygulayın. Deneme sınavlarını gerçek sınavın provasını yapar gibi çözün.

Sınav sırasında hata yapmamak için 10 altın kural:

1- Soruyu küçümseme. Dikkat etmediğin en basit soruda bile hata yapabilirsin.
2- Soruyu okuduktan sonra 1-2 saniye dur ve işlemi sakin yap, “Çabuk olmalıyım, hızlı çözmeliyim” düşüncesi hatayı getirir.
3- Çözemediğin soruyu geç. Geri döndüğünde önceki işlem üzerinden devam etme. Yanlışını göremeyebilirsin.
4- Yarısını değil, sorunun tamamını doğru oku. Grafik yorumlama sorularına dikkat et.
5- Birden fazla konuya ait bilgi içeren sorulara hazır ol.
6- Soruları çok dikkatli oku. Soru ve şekil arasındaki bağlantıyı okurken kur. Hem zaman kazan hem de istenen bilgiye nasıl ulaşabileceğini düşün.
7- Altı çizili sözcük ve kısıtlamaya özen göster.
8- Bazı sorular gerçekten çok kolay olacak. Bit yeniği arama.
9- Deneme yap ve süreli soru çözmeyi alışkanlık haline getir. Çıkmış sorularla eksiklerini gider.
10- Soruları bağımsız düşün. Çözemediğin sorunun çelişkisini diğerlerine yansıtma. Sorulan ana bilgiyi doğru algıla ve cevapla. Uzak çeldiricileri ele, yakın şıklar arasında kıyaslama yap.

*Son olarak 15 dakika kuralına dikkat

ÖSYM’nin bu yılın başında uygulamaya aldığı 15 dakika kuralına dikkat edin. Buna göre sınav başlamadan 15 dakika önce sınav salonlarına alma işlemi sona eriyor. Bir dakika nedeniyle YGS 2017’de onlarca aday binalara alınmadı. Bu nedenle çok özen gösterin. Vaktinde sınava gireceğiniz kurumda olun.

dokuz eylül bilgisayar bilimleri

Hepinize gönülden başarılar dilerim.

Fulya Hoca