LYS sonuçlarında hangi puana bakacaksınız?

LYS sonuçlarında hangi puana bakacaksınız? Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarını ellerine alan adayların en çok kafalarının karıştığı nokta farklı sütunlarda yer alan puanların hangisini kullanacakları oluyor.

Bilinçli tercih yapabilmeniz için öncelikle LYS sonuç belgenizde yer alan bilgilerin ne anlam ifade ettiğini ve bu belgede yer alan puanlardan hangisini kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Çünkü tüm tercih işlemlerinizde bu bilgileri kullanacaksınız ve yanlış sütunlara, puanlara ve başarı sıralarına bakmamamız gerekiyor.LYS SONUÇLARINDA HANGİ PUAN DİKKATE ALINACAK?

LYS sonuç belgenizde hem YGS ve LYS puanlarınız var. TC kimlik numaranız ve kişisel şifrenizle ÖSYM’nin internet sitesinden alacağınız bu belgede hem YGS hem de LYS yerleştirme puanlarınız ve başarı sıranız bulunuyor.Bu belgenin üst tarafında girdiğiniz sınavlardaki doğru yanlış yanıtları yer alıyor. Altındaki sütunda ise lise yaşamınız boyunca aldığınız notlar ile mezun olduğunuzu alanı göreceksiniz.

Bunların altında ise “Sınav Puanları ve Başarı Sıraları” başlıklı bölüm var. Bu bölüm belgenin sol tarafında. Burada YGS ve LYS’deki puan türlerine göre aldığınız puanları ve başarı sıralarını görüyorsunuz. Aman dikkat; tercihlerinizi bu puan ve başarı sıralarına göre yapmayacaksınız. Bu bölümde henüz okul notlarının katkısı yok.Y-YERLEŞTİRME PUANI NE DEMEK?

Tercihlerinizde “Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıraları” yazan bölümü dikkate alacaksınız. Burada her puan türünün başında Y- harfi bulunuyor. Bu yerleştirmeyi ifade ediyor. Burada hem YGS hem de LYS’de girdiğiniz sınavlara göre oluşan puanlarınızı ve başarı sıralarını başında Y- olan puanlarda göreceksiniz. Eğer ek puan alıyorsanız ek puanlı Y- (yerleştirme puanı) puanınızı ve başarı sıranızı bulacaksınız. Ek puan alacağınız bölümleri tercih edecekseniz bu bölümü kullanacaksınız.

İşte tercihlerinizde kullanacağınız bölüm bu olacak. Çünkü bu bölümde yerleştirme puanlarınız hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı’nız (OBP) de dikkate alındı. 0.12 katsayı ile puanınız çarpılarak, yerleştirme puanınız ve başarı sıranız çıkarıldı.

kaynak:Pervin Kaplan