MATEMATİK – PROBLEMLER Nasıl Çalışılır ?

Zeynep BAŞ

Zor konu değil mi ? İçinizde bu konuya geçenler var , giriş yapanlar var ve namını duyanlar var. Öncelikle namını duyanlardan başlayalım.
Önceden bu yollardan geçmiş ve bu konuyu tatmış olanlar sizlere ‘Acayip zor bir konu’ ya da ‘Çok basit bit konu’ demiş olabilirler. Bunun bir önemi var mı ? HAYIR 😊
Neden ? Çünkü hepimizin öğrenme yapısı , süresi ve şekli birbirinden çok farklı olduğu için önemli olan sizin bu konuda ne düşündüğünüz…
Kendinizi konuya başlarken tek bir odağa sabitlemeyin. ‘Kesin yapamayacağım’ ya da ‘Kesin yaparım ya çok fazla kasmaya gerek yok’ gibi cümlelerden köşe bucak kaçın. Sevdiğiniz bir işe başlar gibi kitaba merhaba deyin. Seçeceğiniz kitabın sizin seviyenize uygun olmasına özen gösterin. Seviyenizden çok üst kitaplar sizi konuya karşı soğuturken seviyenizden alt kitaplar sizi oyalar. Kitaplar hakkındaki yorumları okuyabilir , varsa deneme fırsatınız deneyebilirsiniz. Problem konusunu olabildiğince zincir şeklinde götürmeye çalışın. Sayı ve kesir sorularını tam anlamıyla kavramadan bir sonraki konuya geçmek size zaman kaybettirecektir. Her birinin ismi çok ayrı olsa da ve çok farklı konularmış gibi gözükse de birbirine zincir gibi bağlı konulardır. Sorunun sizden ne istediğine ve size verilenlere odaklanmak sizi çözüme daha hızlı götürecektir. Kolaydan başlayıp zora doğru gitmelisiniz. Unutmayın ki ; emeklemeden koşamazsınız 😉 Olabildiğince fazla soru görmek, sınav anındaki yorum gücünüzü arttıracaktır. Normal hayattan da örnek vermek gerekirse tanıdığınız bir insanla kolay ve hızlı bir iletişim kurarken , tanımadığınız insanla daha yavaş ve zor bir iletişim kurarsınız.
Konuyla alakalı notlar tutun. Sınava kadar geçen sürede ‘Ben bunu unuturum’ dediğiniz bilgileri kaydedin ve gözünüzün önünde bulundurun. İlk testlerinizi çözerken size çok faydası olacaktır. Zamanla notlarınıza bakmadan çözebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Demek ki , tüm alıştırmaları ve pratikleri kuralına göre yapıyorsunuz vr artık notlarınızda yazanları kullanabiliyorsunuz.
Yayınları takip etmekte fayda var. Özellikle sınava doğru yeni kitaplar gelir ve bunları incelemenizi isterler. Almak zorunda değilsiniz. Farklı yayınlardaki sorular sizin farklı düşünme gücünüzü arttırır. Farklı sahalarda farklı donanımlar edinmek size gerçek sınav esnasında büyük kolaylık sağlar. Hedefiniz : ‘Ben problemlerin hepsine yorum yapabilecek seviyeye gelebilirim’ olsun. Peki nedir problemlere yorum yapmak ?
Ben soruda ne tür formül kullanmalıyım ?
Hangi yoldan gidersem daha kısa olur ?
Benden istenen nedir ?
gibi sorular yorumlama kısmına aittir. Bunlara soru çözümü öncesinde karar vermek zaman tasarrufu sağlar.
Gelelim önceden soruları tatmış olanlara… Avantajlı tarafsınız. Neden biliyor musun ? Önceden nerde hata yaptığını ve nasıl davranman gerektiğini biliyorsun.
1000 nasihat = 1 musibet hesabı sizinkisi… Daha tecrübelisiniz. İnsanlar hata yaparak öğrenir ve siz öğrendiniz. Hangi konuda nasıl hatalar yaptığınızı , ne kadar sürede çözdüğünüzü ve şuan ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
Sınav anını tattınız ve heyecan anında sorular nasıl çözülür öğrendiniz. Artık duygularınızı daha kolay yönlendirebilirsiniz.
Adı üzerinde problem… kolay olsaydı adını problem koymazlardı.
Sana bir şey söyliyeyim mi ? Bırak zor olsun. Sen bunun üstesinden gelirken alnının teri aksın. Zor olsun ki kıymetini bil , farkını ortaya koy.
Zor olsun ki ;
Yolun sonunda zafer dolu gülücüğü sen atabilesin.
( Ama yine de kolay olsun dimi 😉😄)