NASIL DERS ÇALIŞMALIYIZ?

İlkokuldan liseye kadar eğitimin her kademesinde öğrenciden ders çalışması istenir ama gel gör ki nasıl ders çalışacağını kimse göstermez. Ondan dolayı öğrenciler verimli ders çalışma noktasında çokta başarılı sayılmaz. Ve nasıl çalışacağını da bil-e-mezler. Ya da çalıştığını zanneder-ki buda oldukça yetersizdir. Örneğin; 9 ve 10. Sınıfta işlenen temel konular, üniversiteye hazırlık sürecinde tekrardan çalışılırken sanki ilk defa dinleniliyormuş gibidir. Ve bu konularda öğrencilerin ciddi derecede zorlandığı görülür.

Peki Nasıl Çalışalım?

Ders çalışmak öncesi ve sonrası olan bir etkinliktir. Anlık değildir hazırlık aşaması vardır. Bundan dolayı öğrenci ders çalışma öncesini iyi şekilde hazırlamalı ve ders çalışmaya odaklanmalıdır. Verimli ders çalışmanın gerçekleşmesi için aşağıda sıralanan maddeleri uygulamak gerekir.  1. Ders çalışmanın olmazsa olmaz şartı programdır. Hangi dersin hangi konusuna ne zaman çalışacağımız belirlenmeli ve bir program halinde hazırlanmalıdır. Bu bir nevi kendimiz ile yaptığımız bir sözleşme hükmü taşımaktadır.
  2. Zihinsel ortam ders çalışmaya müsait olmalı aklımız dağınık olmamalı, kafamız hala bedenimizden uzak bir yerlerdeyse biran önce bedenimize geri dönmeli ve meşgul olunması gereken derse odaklanmalıdır.
  3. Fiziksel ortam ders çalışmaya müsait olmalıdır. Bir rehber öğretmen olarak bana sorarsanız bir masa bir sandalye ve ders materyalleri yeterlidir. Ekstradan renkli kalem ve çizimleri, aksesuarları zaman kaybı olarak görürüm. Dağınıklıktan ve aşırılıktan kaçınılmalıdır.
  4. Hem bedensel hem de zihinsel olarak yorgunsak ders çalışmak yerine dinlenmek daha elzemdir. Dinlendikten sonra ders çalışılmalıdır.
  5. Konuya çalışmadan veya konu tekrarı yapmadan soru çözümü yapılmamalı. Sürenin genişliğine göre video paylaşım sitelerinden ders videoları dinlenmeli gerekli notlar alınmalı. Konuya vakıf olduktan sonra soru çözümüne başlanmalıdır. Sözel derslerde yazarak çalışmanın faydalı olduğunu ısrarla vurgularım.
  6. Çözülen sorularda %85-90 lık bir başarı konunun anlaşıldığının göstergesidir. Eğer bir konu testinde 100 sorudan 90 tane doğru çıkmışsa konu anlaşılmış demektir. Yanlışlar kontrol edilmeli ve yeni konuya geçilmelidir.
  7. İlk etapta soru sayısı çok önemli değildir. Önemli olan konu eksiklerinin kapanmasıdır. Daha sonrasında ise farklı soru tarzlarına yönelerek pratik yapılmalıdır. ÖSYM farklı soru tarzlarını sever. Ondan dolayı oldukça farklı yayınların sorularına bakmakta fayda var.
  8. Zaman çok iyi kullanılmalı ders çalışma isteğine göre ders ve mola periyotları konulmalıdır. Örneğin: 60 dk ders, 15 dk mola tarzında periyotlar öğrencinin yapısına göre ayarlanmalı.
  9. Uyku düzeni çok iyi oluşturulmalı ve uyku problemi yaşanmamalı. Zorunlu olmadıkça geceleri ders ile değil uyku ile geçirilmeli. Gün ışığı ile birlikte ders çalışılmaya başlanılabilir. Ve günün en iyi saatleri ders çalışmak için kullanmalı.
  10. Her ne kadar öğrenciler önemsemede beslenmeye oldukça dikkat edilmeli. Rahatsız edici besinlerden uzak durulmalıdır. Zihni açan gıdaları öneririm. Mesela; günlük 21 adet çekirdekli kuru üzüm zihin için oldukça faydalıdır.

Bitti mi ?

ziraat fakültesi taban puanları 2017

Tabi ki hayır ders çalışmanın son evresi tekrardır. Belli zaman periyotlarında ( aylık süreler olabilir ) geçmişte kalan konular notlar üzerinden tekrar edilmeli. Bu sayede eski konuların unutulması engellemeli ve zihinde canlı tutulmalıdır.  İlkokuldan beri aklımda kalan bir fragman ile yazıma son vereyim.

TEKRAR EDİLMEYEN BİLGİLER UNUTULMAYA MAHKUMDUR.

MEHMET TOPLU

REHBER ÖĞRETMEN