Nasıl düzenli ders çalışırım ?

Birçoğumuz düzenli ve programlı olarak ders çalışmada sıkıntı yaşıyoruz. Peki bunun üstesinden nasıl geleceğiz ? Neler yapmamız gerek ? Nasıl düzenli ders çalışırım ?

Birçok üniversite ve lise öğrencisi düzenli ders çalışmada sıkıntı yaşıyor. Belli bir program dahilinde çalışılmadığı zaman konular birikiyor ve öğrenci o konuların altında ezilmeye başlıyor. Peki biz bu konuda sıkıntı yaşamak istemiyorsak ne yapmalıyız ? Nasıl düzenli ders çalışırım ?

Kısacası bizim için düzenli ders çalışmanın yolları öncelikli olarak şu 10 maddeden geçiyor:

1- Çalışma ortamı çocuğun başarısını etkileyen önemli unsurlardan biridir. Çocuğun çalışma ortamı, öncelikle dikkat dağıtıcı nesnelerden uzak, ders çalışmaya uygun olarak düzenlenmelidir.

2- Çocuğun odası sade olmalı ve gereksiz eşyalarla dolu olmamalıdır. Ortamda televizyon, bilgisayar, telefon, poster, afiş, fotoğraf gibi dikkat dağıtıcı objelere yer verilmemelidir.3- Odanın ışıklandırması yeterli olmalıdır. Çalışma masası da pencereden uzak, derli ve toplu olmalıdır.

4- Odanın belli aralıklarla havalandırılmasına dikkat edilmeli, masa üzerinde sadece çalışılan dersle ilgili materyaller olmalıdır.

5- Çalışma programı her öğrencinin kapasitesine göre değişir ve değişmelidir de. Çocuğa gerçekçi bir plan hazırlanmalı ve bu plan esnek olmalıdır.

6- Program çocuğun belirlenen hedeflerine uygun olarak planlanmalı ve çocukla karşılıklı anlaşma sağlanmalıdır.

7- Ortaokul ve lise düzeyindeki çocukların ders programı haftalık olarak belirlenmelidir. İlkokul düzeyindeki bir çocuk için ise aile ile birlikte günlük planlar yapılması daha uygundur.

8- Çalışma programı, öğrenme eksiklerinin yoğun olduğu derslere odaklanmalı ve diğer dersleri düzenli olarak tekrar etmeye elverişli olmalıdır.

9- Konu çalışmaları dersler bazında günlere bölünmeli, her konu çalışmasının ardından bu konuları pekiştirecek soru çözümleri için de süre ayrılmalıdır. Bir gün önce tamamlanamayan ders programı bir sonraki günde mutlaka telafi edilmelidir.

aile ve tüketici bilimleri taban puanları 2018

10- Program, çocuğun odasında her an görebileceği uygun bir yere asılmalıdır.

Bu 10 maddeye uyulduğu takdirde biz düzenli çalışmanın olacağına inanıyoruz ama bu 10 maddenin yararlı olması için ilk önce dersi okulda dikkatli dinleyip derse aktif bir şekilde katılmamız gerekiyor. Düzenli ve programlı bir şekilde çalışıldığı, Dersi güzel bir şekilde dinleyip derse aktif katılım olduğu zaman öğrenmenin ve buna bağlı olarak başarının kaçınılmaz olacağı kesindir.