Nasıl Program Hazırlanır ?

Nasıl Program Hazırlanır ?

Mustafa Fatih Dündar – Karatay Tıp Fakültesi

Elimize bir kağıt kalem alıp masanın başına geçiyoruz.Akşam 2 saat program hazırlıyoruz.Sonra o programa, biz hazırlanmıyoruz.Programla uyuşamıyoruz yani Sonuç hüsran. Koskoca bir çalışma gününü mahvediyoruz.Üstelikte programa uyamadığımızdan dolayı moral falan da kalmıyor.

Öncelikle programdan kastımın ne olduğunu söylemem gerekiyor.Program şu değildir:saat 20.00  ders

bakü üniversitesi taban puanları

saat 21.00 ara

saat 21.30 ders

saat 22.30  ara

saat 23.00 ders

saat 00.00 yatış

      Böyle yaparsanız kendinizi sıkıntıya sokarsınız ve en ufak aksamada ipler elinizden kopar. Önce ne yapmamamız gerektiğinden bahsettiğimize göre gelelim ne yapmalıyız. Ders çalışmak için öncelikle neler yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Nerelere çalışmalıyım? Ne kadar çalışmalıyım? Hangi dersten konu çalışmalıyım? Hangi dersten soru çözmeliyim? Bunları belirledikten sonra asıl meselemiz şu “Büyük plan yapıyoruz,sonra o planları parçalayıp küçük planlar yapıyoruz,küçük planları da daha küçük programlara bölüyoruz.” 

Örnek veriyorum.Biyolojiyi bu ay bitiriyorum diyorsun sonra konulara bakıyorsun,20 kadar konu var.Sonra diyorsun ki önümüzdeki ay içerisinde her gün 1 konu bitirmeliyim ve o konu çalışması bittikten sonra 1 test çözmeliyim,o ayın son 10 günüde de biyolojinin tamamıyla ilgili soru bankası bitirmeliyim.Buraya kadar büyük plan ve küçük planı yapmış olduk.Sıra küçük programlara bölmeye geldi. Burda ise saat belirliyoruz.Bugün 3 saat biyoloji 2 saat fizik çalışacağım seklinde kaba bir plan yapıyoruz. 18.00 ile 23.30 arası çalışacağım diyorsun. Sonra masaya oturuyorsun. Biyolojiden konuyu 3 işaretle parçaya bölüyorsun. İşaretli yere gelince ders çalışmaya ufak bir ara ver.Ama ara ver dediysek gidip televizyona oturma veya telefonla oynama.Telefonla oynama saati 23.30 dan sonra bunu unutma! Git bir su iç,elini yüzü yıka,evin içinde bir dolan.Sonra kalan yeri, işaretli diğer yere kadar çalış. Bir ara daha ver. Daha sonra son kısmı da çalış.Önceki aradan daha uzun bir ara verebilirsin çünkü ders değiştireceğiz.Fizikteki konuyu da çalışacağın vaktini planlayarak birkaç parçaya bölerek çalışıyorsun.

Yukarıdaki sadece bir örnekti.Ancak sizde bu şekilde bir ders çalışma stratejisi geliştirebilirsiniz.Ancak unutmamanız gereken şey tekrar söylüyorum: “Büyük plan yapıyoruz,sonra o planları parçalayıp küçük planlar yapıyoruz,küçük planları da daha küçük programlara bölüyoruz.”