Nikola Tesla Ve Büyük İcatları

Nikola Tesla Ve Büyük İcatları
Sinemaseverler bilir ki Prestij filminde Nikola Tesla’ya bir miktar değinilmiş ve insanlar onun kim olduğunu ve neler yaptığını bu sayede bir nebze de olsa merak edip araştırmıştı. Nicola Tesla Smilijan’da 10 Temmuz 1856 yılında doğmuştur. New York’ta 7 Ocak 1943 yılında hayata gözlerini yummuş, bilimin neredeyse her alanında büyük görüşler sunmuş ve özellikle de elektrik alanında yaptığı çığır açısı buluşlar ile bilim dünyasının en büyük insanlarından biri olmuştur. Ortaya çıkardığı buluşları adına her biri için patent sahibidir. Fakat ne yazı ki elektrik alanındaki çığır açıcı buluşlara imza atmasına rağmen bir nobel ödülü verilmemiştir. Önemli bir kesim için dünyanın en büyük birkaç bilim adamlarından biri olan Nikola Tesla, bunca buluşa rağmen zengin olma şansı elinde olsa da, paraya hiç değer vermediği bilinmektedir. Nikola Tesla’nın en önemli icatlarına Nikola Tesla Great Inventions sayfasından detaylı listeleme ile göz atabilirsiniz.
Nicola Tesla’nın Dünyaya Kazandığı Buluşlar
Nikola Tesla hayatta büyük problemlerle baş etmiş ve birçok zorlukla mücadele etmiştir. Aslında onun müthiş icatlarını set çekmek isteyen pekçok lobi mevcuttu ve en önemlisi de Thomas Edison idi. Onunla yaşadığı deneyimler ve hangisinin daha iyi olduğu konusundaki tartışmalara Tesla vs Edison üzerinden göz atabilirsiniz. Yaşadığı zaman süresince sayısız buluşa imza atan bu büyük bilim insanı Nikola Tesla ve icatları adına şimdi bunların en önemlilerini sıralayalım.
TESLA BOBİNİ: Belki de Tesla’nın en çok bilinen icatlarından biridir. Kendi ismini taşıdığı bu buluşu özellikle sunduğu gösterilerde kullanırdı. Güçlü ve alternatif akımlar çerçevesinde oldukça yüksek voltajlar ortaya çıkaran bir makine ile şimşeği belli bir alana hapseder, onunla bir oyuncak gibi oynardı. Günümüzde müzik adına ve farklı gösteriler için hala kullanılmaktadır.
DÖNEN MANYETİK:
Nikola Tesla’nın ilk büyük buluşudur. Çıkış hikâyesi ise eğitim aldığı bir profesörün ona doğru akım olmadan bunun yerine alternatif akım ile motor üretmenin mümkün olmadığını söylemesi ile çıktığı bilinmektedir. Daha sonra yaptığı çalışmalar neticesinde alternatif akım ile bir motorun nasıl çalışacağını ortaya çıkardı.
RADYO:
Nikola Tesla 1897 yılında, New York’taki kendi laboratuvarından yaklaşık olarak 40 km kadar uzaklıkta bulunan nehir üzerindeki bir tekneye sinyal yollayarak iletişim sağlamıştı. Radyo dalgaları ve radyo alıcıları ile ilgili tüm buluşlar Nicola Tesla’ya ait olsa da, bu buluşun Guglielmo Marconi tarafından uzun bir süre bulunduğu düşünülmüştü. Radyonun icadı için patent her ne kadar Nicola Tesla’ya verilmiş olsa da, Marconi, Tesla’nın birden fazla patentini çalarak bunları kullanmış ve radyonun mucidi olarak tarihe geçmiştir.
Nicola ve İcatları
Bu büyük icatlar haricinde Tesla daha bunlar gibi sayısız icadın ve bu icatların sahibidir. Bugün tıpta kullanılan EMAR (Elekro Manyetik Rezonans İndüksiyon) cihazlarında ve daha birçok robotik gelişmelerin kökeninde Nicola Tesla’nın icatlar yatmaktadır. Doğru akımı hayatı boyunca savunan ve Tesla’yı alternatif akımı savunduğu için kötüleyen Thomas Edison’a nazaran, günümüzde evimize gelen tüm elektrik, alternatif akım sayesinde mümkün hale gelmiştir.

siirt üniversitesi bölümleri