Ofis taşımacılığı Nedir ? Nasıl Gerçekleştirilir ?

Ofis taşımacılığı, ofis değiştirirken eşyaların güvenle taşınması için, nakliye firmaları tarafından verilen bir hizmettir. Tıpkı, evden eve nakliyatta olduğu gibi, belirli bir plan dahilinde taşıma işi gerçekleştirilir. Ancak, ofis taşımacılığı, evden eve nakliyata göre, daha detaylı ve titiz bir çalışma gerektirmektedir. Çünkü, ofislerde taşınacak eşyaların çoğunluğu mobilya türü eşyalardır. Ayrıca, önemli evrak, arşiv ve dosyaların da bulunması, ofis taşımacılığının daha dikkatli yapılmasını zorunlu kılan etkenlerdir.

Ofis taşımacılığı aşamaları

Ofis taşımacılığının ilk aşaması, tespit aşamasıdır. Bunun için, öncelikle, sektöründe öncü bir firma ile anlaşma sağlanmalıdır. Firma ile gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra, tespit için adrese personel gönderilir. Taşınacak eşyaların cinsi ve miktarı bu aşamada belirlenir. Eşya miktarına göre hangi büyüklükte bir araca ihtiyaç duyulduğunun tespiti de bu aşamada yapılır. Taşınması gerçekleştirilecek ofisin konumu, planlama aşamasında önem taşımaktadır. Ofisin konumuna göre, uygun taşımacılık sistemi tercih edilmektedir.İkinci aşama ise, eşyaların demontesi ve kolilenmesidir. Kolilenecek eşyalar, genelde dosya ve çeşitli evraklardan oluşmaktadır. Bu eşyalar, hizmeti alan kişinin isteiğine göre kolilenmekte ve kolay ayırt edilebilmesi için etiketlenmektedir. Onun haricinde ambalajlanacak diğer eşyalar ise, mobilyalardan oluşmaktadır. Mobilyalar, firma bünyesindeki marangozlar tarafından ustaca sökülmekte, montaj aşamasının kolay olması için numaralandırılmakta ve sonrasında paketlenmektedir. Titizlikle paketlenen eşyalar, araca da aynı titizlikle taşınmaktadır.

biruni üniversitesi taban puanları

Ofis taşımacılığının son aşaması ise, taşınılacak adrese vardıktan sonra, eşyaların sorunsuz olarak içeriye taşınmasıdır. Özel amabalaj malzemeleri ile paketlenip numaralandırılmış eşyalar, kolaylıkla bulunur ve çalışanlar tarafından montajı yapılır. Özel evrakların bulunduğu koliler de, istenilen yere bırakılır ve ofis taşımacılığı hizmeti tamamlanmış olur. Büyük titizlikle yapılması gereken ofis taşımacılığı, belirli bir sözleşme dahilinde yapıldığı için, iki taraf da karşılıklı güvence altına alınmaktadır. Taşınılacak eşyaların sigortalanması, hizmet alan kişiye büyük güven sağlamaktadır. Ofis taşımacılığının fiyatları ise, hizmet kapsamına göre belirlenmektedir. Ofis taşımacılığı hizmeti veren firmalar, kendi hizmet politikasına göre fiyat belirlemektedir. Ayrıca, taşınılacak eşyaların miktarı, taşınılacak adresin mesafesi ve taşınma işinde kullanılan ambalaj malzemesi, teknik ekipmanlar ve personel sayısı da, ofis taşımacılığı fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan etkenlerdir.