Öğrenciler için kiracı olma rehberi

Öğrenciler için kiracı olma rehberi

Kiralık daire tutarak eğitim yaşantısını sürdürmek isteyen öğrencilerin herhangi bir problemle karşı karşıya kalmaması adına birtakım kriterlere dikkat etmesi gerekiyor.

Yurt içinde ya da yurt dışında eğitim amaçlı şehir değişikliği yapan öğrencilerin ilk olarak düşünmesi gereken hususların başında barınma problemi geliyor. Yurtlar, kiralık oda ya da kiralık dairler… gibi pek çok alternatif öğrencileri bekliyor. Seçimini kiralık daireden yana kullanmak isteyen öğrencilere birkaç önerimiz mevcut.Kiralık daire tutarak eğitim yaşantısını sürdürmek isteyen öğrencilerin herhangi bir problemle karşı karşıya kalmaması adına birtakım kriterlere dikkat etmesi gerekiyor. Günümüzde öğrenciler kiralık daire arayışında pek çok zorlukla karşılaşabiliyor. Bu durum ev arama sürecinde başlayıp, sözleşmeyi feshetme sürecine kadar devam edebiliyor. Peki bunlar neler?

acil durum afet yönetimi taban puanları

çankırı taban puanları

Okul ile olan mesafeye dikkat!

Öğrencilerin ev tutmadan önce ilk dikkate alması gereken noktalardan bir tanesi mesafe koşulları. Özellikle birinci öğretim eğitim alan öğrenciler, sabah saatlerinde derslere yetişme konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Dolayısıyla kiralık dairenin, üniversite ile aynı güzergahta ya da semtte olması mantıklı olacaktır. Örneğin; İstanbul Üniversitesi’nde eğitim göreceksiniz Avrupa Yakası’nda olmalısınız. İstanbul kiralık daire alternatifleri arasından Fatih semtindeki evleri değerlendirmeniz okul yaşantınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Fiyat araştırması ve pazarlık yapmayı ihmal etmeyin

giresun üniversitesi sıralama

Kiralık daire arayışında tercih edeceğiniz ilin tüm semtlerinde farklı fiyat seçenekleri ortaya çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse Ankara kiralık daire seçenekleri arasında öğrencilerin en çok talep ettiği semlerden Gölbaşı ile Keçiören farklı fiyat düzeylerine sahip iki semt. Her iki semtte de kiralık daire fiyatları aynı oranda değil. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Keçiören’de 100 metrekareye sahip evlerin kiraları minimum 457 TL civarında yer alırken maksimum 761 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu bölgenin kira ortalaması: 609 TL. Gölbaşı kiralık daire fiyatları minimum 632 TL, maksimum 1.054 TL aralıklarında. O nedenle bütçenizi hesaplayıp, tercih edeceğiniz semtin ortalama fiyatlarını bilmelisiniz. Ki, bu pazarlık aşamasında da işinize yarayacaktır.

Lokasyonun sosyal şartları önemli kriter

Eğitim yaşantısı nedeniyle şehir değişimi yapan kişiler, öğrenim kurumuna olan yakınlığın yanı sıra bulunulan bölgenin restoran, kütüphane, hastane, kırtasiye, kafe ve market gibi mekanlarına olan yakınlığını da göz önünde bulundurmalı. Örneğin; İzmir’in Bornova ile Buca semtleri, gerek öğretim kurumlarına olan yakınlığı gerekse geniş sosyal yaşam imkanları açısından öğrencilere uygun lokasyonlar. İzmir kiralık daire alternatiflerine bakıyorsanız bu iki semte yakın ev tercihlerini değerlendirebilirsiniz.

Kiracı olduğunuz süre boyunca bilmeniz gereken haklar…

Gerek öğrencilerin gerekse diğer bireylerin kiralık daire tutmadan önce doğan ve kira süresince devam eden birtakım hakları bulunuyor. Kiralık daire içerisinde yer alan, demirbaş niteliği taşıyan bölümler ve bu bölümlerle alakalı tadilatların tümünü ev sahibi karşılıyor. O nedenle bu gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda sadece ev sahibinizle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca apartman yönetimi konusunda da fazla bir sorumluluğunuz yok. Ancak apartman yöneticisi olmak istiyorsanız, ev sahibinin size vekaletname vermesi gerekmekte. Bazı ev sahipleri, sorun yaşadığı kiracılarını (özellikle öğrencileri) daireden çıkartmak isteyebilir. Halbuki hukuki olarak, kira kontrat süresi dolmadan hiç bir ev sahibi kiracısını çıkartamaz. Kontrat süre bitimine 1 ay kala ev sahibi ihbarname çekmediği sürece, kontrat kendiliğinden yenilenir.