Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Günümüzde öğrencilik şartlarının zor olduğu ve birçok öğrencinin nakit ihtiyacı hissettiği bilinmektedir. Bu nedenle zaman zaman öğrenciye kredi veren bankalar üzerinde yoğunlaşılmakta ve bu bankalar üzerinde durulmaktadır.  Öğrenciler arasında bankaların kendilerine kredi verip vermemesi konusu tam bir tabu olarak görülmektedir. Ancak bankaların aslında gerekli şartların oluşması durumunda öğrencilere kredi verdiğinin müjdesini sizlere bildirmek isteriz. Eğer öğrenim kredisi alıyor, bir kredi kartı kullanıyor ve bu kredi kartının ödemelerini düzenli olarak gerçekleştiriyorsanız, bankaların ihtiyaç kredisi imkanlarından faydalanabilmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Üniversite öğrencisine devlet kredisi imkanından faydalanan kişiler, bankaların da kredi imkanlarından faydalanabilmektedirler.

Bankaların Öğrenciye Kredi Şartları Nelerdir?

Bankaların herhangi bir kişiye kredi sağlarken, ilk baktıkları koşulların başında kişinin gelir düzeyi yer almaktadır. Belirli ve düzenli bir geliri olan öğrenciler, bankaların kredi imkanlarından çok rahat bir şekilde yararlanabilmektedirler. Örnek olarak; ziraat bankası öğrenciye kredi vereceği zaman, öğrencinin part-time olarak sigortalı bir işte çalışıp çalışmadığına büyük önem vermektedir. Eğer öğrenci sigortalı olarak bir işte çalışıyorsa, diğer öğrencilere göre kredi alma imkanı oldukça yüksektir. Bununla birlikte çoğu öğrencinin kredi kartı kullanıyor olmasından ötürü, bu kredi kartı ödemeleri de büyük önem taşımaktadır.  Öğrenci kredisi alırken ya da başka bir bankanın öğrenci kredisi imkanından faydalanırken, kredi kartı ödemelerinizde herhangi bir sorun yoksa, bankaların ihtiyaç kredisi imkanlarından faydalanma durumunuz daha kolay olmaktadır. Bunların yanı sıra herhangi bir bankadan kredi alabilmek adına, bankaya sağlam kredi siciline sahip bir kefil götürmeniz de yeterli olacaktır. Siz kendi adınıza başvuru yaparak, kefilinizi de belirttiğiniz zaman gerek Denizbank öğrenci kredisi ve gerekse diğer bankaların öğrenci kredisi ürünlerinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. En son olarak, kredi başvurusu yapmış olduğunuz bir bankada hesabınız varsa ve bu hesapta kredi başvurusu yapmış olduğunuz miktarın iki katı kadar bir birikiminiz bulunuyorsa, yine aynı şekilde söz konusu bankadan kredi alabilmeniz mümkündür. Bankaların genel anlamda bu şartlar üzerinde yoğunlaştıkları görülmektedir.

Öğrenciye Kredi Verirken Kredi Notunun Önemi

Birçok kişi öğrencilerin ne gibi kredi notu olabilir ya da bankaların öğrenciye kredi verirken kredi notuna bakmadığı gibi yanlış düşüncelere kapılabilmektedir. Ancak kredi notunun bankaların değerlendirmesinde, muhatap olduğu kişi kim olursa olsun büyük önem taşıdığını söylemek mümkündür. Örnek olarak; yapı kredi öğrenci kredisi almak istediğiniz zaman, Yapı Kredi Bankası yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda gelir düzeyinizin yanı sıra, kredi notunuzun da durumuna öncelik verecektir. Bu nedenle kredi notunuzu iyi tutmanız ve iyi bir kredi notuyla bankaların karşısına çıkmanız, kredi çekebilme konusunda size avantaj sağlayacaktır. Peki genel olarak öğrenciye kredi veren bankalar hangileridir?Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Her ne kadar az bilinse de, günümüzde öğrenciye kredi vermekte olan birçok banka bulunmaktadır. Ziraat Bankası, Denizbank, Yapı Kredi, İş Bankası ve Garanti öğrenci kredisi imkanı tanımakta olan bankalar olarak öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Orta halli bir kredi sicilinizin olması durumunda, söz konusu bankalardan rahatlıkla kredi alabilmeniz mümkündür. Söz konusu bankalar, genel anlamda çoğu bankaya göre daha kolay kredi imkanı tanıyan bankalar olarak bilinmektedirler.

Öğrenci Kredisi İçin İstenen Evraklar

Her bankada olduğu gibi öğrenciye kredi veren bankalarında öğrencilere kredi verirken, öğrencilerden talep etmiş oldukları birtakım belgeler bulunmaktadır. Öğrencilerin bu evrakları halihazırda götürmeleri, kısa süre içerisinde kredi işlemlerini gerçekleştirebilmelerine neden olacaktır. Başvuru formu, nüfuz cüzdanı, varsa gelir belgesi, öğrenci kabul belgesi, ikametgah belgesi ve şubece istenilen çeşitli belgeler, kredi başvurusu yaparken karşınıza çıkacak olan belgelerdir.

Öğrenci Kredisi Almakta Herhangi Bir Sakınca Var Mıdır?

Öğrenci kredisi alacak olan birçok kişi, bankaya gitmeden önce aklında birçok soru işareti ile bankanın yolunu tutmaktadır. Öğrenci kredisi almanın mantıklı olup olmadığı sorusu ise öğrencilerin kafasını kurcalayan en önemli soruların başında yer almaktadır. Örnek olarak; Akbank öğrenci kredisi almak, öğrenci için herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Öğrencinin kredi taksitlerini düzenli olarak ödemesi ve ödemelerinde herhangi bir aksama olmaması, öğrencinin söz konusu krediden herhangi bir zarar görmemesine neden olacaktır. Bu nedenle öğrencilerin ihtiyaç kredisi kullanmaları konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kaynak : https://uzmankredi.net/ogrenciye-kredi-veren-bankalar-hangileridir/