ÖLÜM KOCA BİR PİŞMANLIKTIR

Cansu TAŞAR – Üniversite Yazarı

Hayatımızda yapmak istediğimiz ve sonraya bıraktığımız çok şey olmuştur.
Örneğin hep başkasının sözüne gidip hayatınızı istediğiniz gibi değil de tam tersini yaşamışsınızdır. Aslında istediğiniz hayatı yaşama cesaretinde bulunmamışsınızdır. Sonu ise ölüm, ardından koca bir pişmanlık.
Belkide işinize yoğunlaşıp aileniz ile ilgilenememişsinizdir. Aklınız başınıza geldiğinde ise “Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.” Çalışmak iyi bir şey olsaydı üstüne para vermezlerdi değil mi? Bu yolun finali ise gidenin ardından bakan koca bir özlem.
Sadece güzel şeyler yapanları seyrediyoruz anı yaşamak yerine sonunu düşünüp an mutluluğundan vazgeçiyoruz. İçimizde büyük bir korkak yatıyor. Cesaret’ i etrafındaki düşüncesiz insanlar yüzünden kırılmış bir sürü çocuk var hayatta.
Başkalarının sözüne gidip kendi hayatımızdan, hayallerimizden vazgeçiyoruz. Sonunda ise ölüm geldiğinde koca bir pişmanlık. İçinden geçenleri yapmazsan ne anlamı kalır senin hayatının. İllaki bir gün öleceksin. O zaman neden sonunu düşünesin. Sonu zaten belli değil mi?
Hey canına yandığımın dünyası hepimisin boynunda ölüm künyesi. Daha nedir hırs meselesi? Dünyaya ölümden önce pişmanlık duymak için mi geldin?
Sen sadece kalbinin sesini dinle. Çünkü kalbini dinleyen Allah’ı dinler. Sonu nasıl biterse bitsin. Kendi istediğin olsun sen anı yaşamaya bak.
Yaşarken mutlu mu olmak istiyorusun? O zaman sevmeyi en iyi sen bil. Olgun mu olmak istiyorsun? Yapılacak tek şey acıya gül ve en güzeli. Zengin mi olmak istiyorsun? O zaman sadece gönülleri fethet. İşte seni pişmanlıktan kurtaracak en iyi yol.
Kısacık ömrünü daha güzel yaşamak için ne bekliyorsun?