Ösym’den Önemli Sınav Kuralları

Evet arkadaşlar LYS ‘ye 1 hafta gibi bir zaman kaldı. Hiç panik yapmadan denemelerimizi çözmeli ve artık erken yatıp erken kalkmalıyız ve yavaş yavaş sınav günü için biyoritmimizi  düzenlememiz gerekiyor. Bizler denemelerimizi çözerken ÖSYM sınavda uyulması gereken bir video hazırlamış. Ösym’den Önemli Sınav Kuralları

Kütahya, Sinop, Şanlıurfa, Konya, Antalya ve Kırklareli’nde çekimleri yapılan yaklaşık 10 dakikalık kısa filmde ösym sınavda uyulması gereken noktalara dikkat çekiyor. Ösym’den Önemli Sınav Kuralları

Bakalım bu videoda hangi önemli konulara yer verilmiş ?ASTIM SPREYİNİ VE İNSÜLİN POMPASINI ÖSYM’YE BİLDİRİN

Filmde, adaylara yönelik şu uyarılara yer verildi: “Sağlık ve engel durumu gibi nedenler ile kullanılan ve önceden ÖSYM’ye bildirilmeyen araç ve gereç ile (astım spreyi-insülin pompası gibi) gelmeleri kesinlikle yasaktır. Kılavuzda belirtildiği üzere sınav binasına gelirken yanınızda yasaklı eşya olmadığından emin olunuz. Cevaplarınızın cevap kağıdına işaretlenmiş olduğundan emin olun. 2016 LYS’de yanlış işaretlemeler sonucu 22 kişinin sınavı iptal edilmiştir. ’Sınav bitmiştir’ uyarısından sonra kural gereği sınav evrakı üzerinde hiçbir işlem ve işaretleme yapılmayacağını unutmayınız. Salondaki kameranın da sınav süresince kayıtta olduğunu unutmamalısınız.”

“Görevliden uyarı almasanız bile…” ÖSYM adaylara, sınav görevlilerinden hiç uyarı almasalar bile kuralları ihlal ettikleri sonradan kamera kayıtlarından tespit edilirse sınavlarının iptal edilebileceği uyarısında bulunarak “Sınav görevlileri, sınav salonundaki sessizliği bozmamak için sizin yapacağınız hatalı uygulamalarla ilgili uyarı yapmak zorunda değildir” hatırlatması da yaptı.

AÇIK UÇLU SORULAR İLK KEZ SORULACAK

Bu yıl LYS’de ilk kez adaylara kısa cevaplı sorulardan oluşan açık uçlu soruların yöneltileceği anımsatılan filmde, “Kısa cevaplı sorular, cevabı bir sözcük veya bir sayıdan oluşan ve adaylar tarafından cevap kağıdına yazılan veya kodlanan sorulardır. Bu soru çeşidine dikkat etmeniz önemli” uyarısı yapıldı.

Adaylara sınavın başlamasına 15 dakika kala bina girişlerinin kapatılacağı ve bu saatten sonra içeriye hiçbir adayın alınmayacağı hatırlatıldı. Sınava girecek adaylar için geçerli kimlik kartlarının T.C. nüfus cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya süresi geçerli pasaport olduğuna işaret edilen filmde, yeni T.C. kimlik belgesi için başvuran adayların ilgili nüfus idaresinin verdiği resimli nüfus cüzdanı talep belgesi (e-imzalı ya da ıslak imzalı) ile de sınava girebilecekleri bilgisi paylaşıldı.

İŞTE LYS TAKVİMİ

LYS 4 Sosyal Bilimler Sınavı, 10 Haziran 2017 Cumartesi saati 10.00’da başlayacak ve 135 dakika sürecek.
LYS 1 Matematik Sınavı, 11 Haziran 2017 Pazar günü saat 10.00’da başlayacak ve 135 dakika sürecek.
LYS 2 Fen Bilimleri Sınavı, 17 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak, 135 dakika sürecek.
LYS 5 Yabancı Dil Sınavı, 17 Haziran 2017 Cumartesi saat 14.30’da başlayacak ve 120 dakika sürecek.
LYS 3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı, 18 Haziran 2017 Pazar saat 10.00’da başlayacak ve 120 dakika sürecek.